Archiv článků

Lichožrouti jsou dětskou knihou desetiletí!

V kategorii Knihy / Aktuality

Občanské sdružení Litera vyhlásilo nejlepší knihy za deset let existence výročních knižních cen Magnesia Litera ( 2002 - 2011). V hlavní kategorii zvítězila povídková sbírka Možná že odcházíme od Jana Balabána.
Knihou desetiletí v kategorii pro děti a mládež zvítězil román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové. Tato kniha zvítězila v dětské kategorii už v roce 2009. Knihu i její pokračování Lichožrouti se vracejí vydalo nakladatelství Paseka, autoři již pracují na třetím dílu.
LiStOVáNí má Lichožrouty ve svém scénickém repertoáru pro děti a můžete je opět vidět 30.10. v Praze od 14 hod. na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Hořká pachuť smrti

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Hořká pachuť smrti - mohl by být název nového románu Simony Monyové, nejprodávanější české spisovatelky ženských románů. Simona Monyová tragicky zemřela ve středu 3.8. ve svém brněnském bytě. Autorka byla známá po přezdívkou "Viewegh v sukních" a byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami. Psala příběhy ze života, její první kniha nazvaná Osud mě má rád vyšla v roce 1997. Psala tempem až 2 romány ročně a vydala přes 30 úspěšných titulů, textově se podílela i na CD s názvem Otrokyně lásky. Mezi její nejoblíbenější knihy patřily Deník citového vyděrače, Kudlanka bezbožná, Otcomilky, Střípky z ložnic . Román Tchýně a uzený se stal předlohou stejnojmenného televizního filmu. Letos vydala romány Citová divočina a Srdceboly, jejichž tématem bylo právě manželství.
Monyová dokázala ve svých románech vytvořit příběh, který byl zároveň napínavý, čtivý a zábavný. Nakladatelé a spisovatelé se shodli, že s Monyovou český literární trh přišel o jednu z nejvýznamnějších autorek románů pro ženy. V LiStOVáNí jsme knihy Simony Monyové na repertoáru neměli, ale její tragický odchod nás všechny zasáhl. Čest její památce !

Čtení na léto - Už nikdy spánek

V kategorii Knihy / Novinky

Spisovatel Willem Frederik Hermans napsal román Už nikdy spánek, který sám autor, stejně jako hlavní postava vystudovaný fyzikální geograf, považoval za vrchol své tvorby. Mladý nizozemský doktorand se vydá do Osla, aby získal vytoužené letecké snímky a mohl vyrazit na výpravu do odlehlé severní provincie Finnmark. Tam by rád potvrdil svou terorii, že některá tamní jezerní oka byla vytvořena dopadem meteoritů...

Dvě novinky nakladatelství Host

V kategorii Knihy / Novinky

Nakladatelství HOST vám nabízí dvě novinky:
Půlnoční hora -Jean-Marie Blas de Roblés - tento brilantní román je podivuhodným svědectvím o duchovním hledání a zoufalé touze po vykoupení, které v mnohém připomene nejlepší prózy Hermanna Hesse   a
Julius Zeyer, lumírovský básník v duchovním dění Evropy - kniha je věnována jednomu z reprezentativních spisovatelů moderní české literatury, jehož dílo je vlivnou součástí nyní znovu doceňované kultury druhé poloviny 19. století a přelomu 19. a 20. století ...

Přečtěte si: "Tak pravil hlemýžď"

V kategorii Knihy / Aktuality

hlemyzdTak pravil hlemýžď .. Je název knihy britského novináře Stephena Clarka. V českém překladu Ivana Vávry právě vychází jako žhavá novinka v nakladatelsví PLUS. Jak bez úhony přežít v zemi, kde na vás čeká spousta nečekaných nástrah a jazyk místních obyvatel je veskrze záludný? V zemi, která se vychloubá svými vybranými způsoby, s jejichž pomocí s vámi ovšem její obyvatelé nezřídka dost nevybíravě vymetou....
Další vtipná pozorování o svérázu francouzského života Stephena Clarka, lze číst jako zábavné čtení na prázdniny a dodatek k veleúspěšné čtyřdílné sérii Merde. (Merde Rok v Paříži 2007, Už zase skáču přes Merde! 2008, Celkem jde o Merde! 2009, Merde Impossible 2010). Celá série také vyšla v nakladatelství PLUS.

Čtení na léto - Crandfordské dámy

V kategorii Knihy / Novinky

Elisabeth Gaskellová - Crandford - Crandfordské dámy
     Nakladatelství XYZ začíná vydávat na český knižní trh díla autorky Elisabeth Gaskellové. Narodila se v Londýně roku 1810. Smrt jejího jediného syna ji podnítila k napsání svého prvního románu Mary Bartonová. Napsala také román Sever a jih a životopis Charlotty Brönterové. Spisovatel Charles Dickens ji přizval, aby přispívala do jeho časopisu Householt Words, kde se roku 1853 objevilo její další významné dílo Crandford. Nakladatelství XYZ tyto příběhy vydává v samostatných svazcích, první díl Crandford - Crandfordské dámy:  jemné dámy z Cranfordu žijí své poklidné životy, nečekají, že se bude cokoli dít a dodržují svá poněkud výstřední pravidla. Ale samozřejmě, že život zasahuje těmi nanejvýš neobvyklými způsoby…
     Cranford je nejznámější a nejkouzelnější z novel Elizabeth Gaskellové, vtipné a dojemné klasické dílo, které si zaslouží být přečteno.
Po prvním dílu nazvaném Cranfordské dámy budou následovat příběhy Milady Ludlowová a Zpovědi pana Harrisona.

Autogramiáda Tomáše Sedláčka

V kategorii Knihy / Novinky

Velvyslanectví USA v Praze a Oxford University Press vás zvou na autogramiádu a besedu předního českého ekonoma Tomáše Sedláčka v pondělí 27.6. od 17.30 do Amerického centra v Praze u příležitosti vydání anglické verze jeho úspěšné knihy Ekonomie dobra a zla. Sedláčkův knižní debut, který se v Česku zařadil mezi nejprodávanější tituly posledních dvou let, se v červnu objevil na pultech amerických a britských knihkupectví. Po sérii autorových přednášek na univerzitách v Oxfordu a Cambridge, v britské Sněmovně reprezentantů a na londýnské Royal Society of Arts se kniha setkala s prvními příznivými ohlasy také v USA. List Washington Post ji zařadil mezi pět tipů na letní čtení v kategorii ekonomické literatury a server Amazon mezi bestsellery v kategorii Business Ethics. Listování tuto knihu již 2 roky úspěšně uvádí ve svém repertoáru a na podzim vyjede na turné s anglickou verzí po zahraničních centrech.

Herec Lukáš Hejlík začal číst v sedmnácti ...

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

     Malí diváci ve znojemské základní škole Judr. Mareše shlédli několik představení scénického čtení z cyklu Listování. Jde o projekt, v jehož čele stojí brněnský herec Lukáš Hejlík. Herci z různých divadel chtějí prostřednictvím Listování přiblížit literaturu široké veřejnosti. Ani zdaleka ale nejde o klasické předčítání, ale o dramatické vyjádření obsahu knihy, doplněné o nápaditou hereckou improvizaci, kostýmy, rekvizity, hudbu a tanec. Čtěte dále

Jak naučit děti číst knížky?

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Častá to otázka rodičů a učitelů. V podstatě velice JEDNODUŠE. Přiveďte je na představení scénického čtení s názvem LISTOVÁNÍ, tak, jak jsme to zažili 25.5.u nás ve škole ve Znojmě. Herci z Brna Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Lenka Janíková nám s úžasnou energií, chutí a elánem předvedli herecký koncert se čtením knížek, který určitě probudí /a u nás také probudil/ zájem dětí o čtení, dokonce i u těch zavile nečtoucích, kteří, po představení, tvrdili, že „to fakt bylo dobrý, a že si tu knihu musí sehnat“. Vybrané tituly „Kouzelná baterka“ Olgy Černé, „Kvak a Žbluňk“ Arnolda Lobela, “Ztraceni v čase“ Petry Braunové a „Život k sežrání“ Mikaela Olliviera byly zvoleny s citem pro dětskou duši a s ohledem na daný věk. Spokojené úsměvy na tvářích dětí i jejich učitelů mluví za vše.
(Renata Hubačová, ZŠ a MŠ Znojmo) 
Fotografie z představení ze Znojma najdete zde

Psí život malého poseroutky

V kategorii Knihy / Aktuality

psi-zivotV nakladatelství CooBoo vychází čtvrté pokračování Deníků malého poseroutky autora a ilustrátora Jeffa Kinneye s názvem Psí život. Jeff Kinney vytvořil hrdinu, který sice vypadá trochu neobvykle, ale na druhou stranu je Greg Heffley úplně obyčejný puberťák a jeho příhody si čtenáři velmi oblíbili.

Markéta Baňková - objev Litery v říši fyziky

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

bankovaSpisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková sama říká, že se o fyzice naposledy učila na základní škole, její první vydaná kniha přitom přibližuje fyzikální zákony, včetně náročných témat, jako je kvantová mechanika nebo teorie relativity. I když ne všichni odborníci prý popularizaci vědy na úkor jistého zjednodušení vítají, Baňková byla za knížku bajek nazvanou Straka v říši entropie označena knižními cenami Magnesia Litera objevem roku 2010. Více na:

Ceny Magnesia Litera jsou rozdány

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

V pražském Stavovském divadle byly v neděli večer rozdány ceny Magnesia Litera pro nejlepší literární počiny roku 2010. Do sedmi kategorií nakladatelé letos přihlásili plných 318 titulů. Nejvíce do sféry literatury faktu (64), překladové literatury (62) a prózy (58). Méně pak do kategorií poezie (49), knihy pro děti a mládež (47), nakladatelský čin (38) a objev roku (26).

Projekt Čtení pomáhá pokračuje

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Webové stránky projektu Čtení pomáhá, jehož cílem je podněcovat děti ke čtení a současně i pomoci druhým, jsou otevřeny. Každý čtenář do 18 let, který přečte některou z doporučených knih a potvrdí to krátkým testem, dostane finanční odměnu, kterou poukáže na dobročinné účely.
Více na odkaze:

 

Projekt scénického čtení LiStOVáNí představuje Komisaře Vrťapku

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Příběh statečného psího komisaře Vrťapky není třeba asi moc představovat, mezi dětmi si již určitě našel své místo. V díle s názvem Komisař Vrťapka a Prokletí zubu moudrosti se Vrťapka vydává do zoologické zahrady, kde se ztratil slon Marlon, kterého navíc strašně bolel zub…Vrťapka má na pomoc při pátrání milou společnost – novinářku kočku Hermínu. Recenzi této knihy najdete v článku Komisař Vrťapka znovu zasahuje.

Celý článek si přečtěte zde.

Netradiční pojetí historie ekonomie diváky pobavilo

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

V pátek 18. března zavítal cyklus scénických čtení LiStOVáNí do kinosálu Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. Od 17 hodin se listovalo knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, kterou přetvořil pro tento účel duchovní otec cyklu herec Lukáš Hejlík z Městského divadla Brno za vydatné asistence svého kolegy Alana Novotného.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna