Archiv článků

Vytisknout

Evropská kniha roku? Polský Gottland o Česku

V kategorii Knihy / Aktuality

gottland_cover_malyBrusel - Evropskou knihou roku v oblasti beletrie 9. prosince v Bruselu vyhlásí titul o Česku, byť občas líčeném dost ironicky. Jde o Gottland polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, který v češtině vyšel roku 2007 a stal se bestsellerem. „Gottland se do hlasování letos dostal díky tomu, že knížku právě přeložili do francouzštiny," říká zpravodajka MF DNES v Bruselu Kateřina Koubová, která byla členkou čtrnáctičlenné poroty složené z novinářů a zahraničních korespondentů.

Brusel - Evropskou knihou roku v oblasti beletrie 9. prosince v Bruselu vyhlásí titul o Česku, byť občas líčeném dost ironicky. Jde o Gottland polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, který v češtině vyšel roku 2007 a stal se bestsellerem. „Gottland se do hlasování letos dostal díky tomu, že knížku právě přeložili do francouzštiny," říká zpravodajka MF DNES v Bruselu Kateřina Koubová, která byla členkou čtrnáctičlenné poroty složené z novinářů a zahraničních korespondentů.

Evropská knižní cena, která je spojená s finanční odměnou deset tisíc eur, není pro Gottland prvním úspěchem. Dostalo se mu už pocty varšavských knihkupců, byl nominován na prestižní polskou cenu Niké a české ministerstvo zahraničí mu letos udělilo cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v cizině. V evropských cenách se do užšího výběru sedmi favoritů kromě Gottlandu dostal i román Jáchyma Topola Kloktat dehet.

Evropa pro blbé Podmínkou účasti v soutěži je vydání knihy v jednom ze sedmadvaceti členských států Evropské unie v roce předcházejícím vyhlášení. V kategorii naučná literatura získala evropskou cenu francouzská knížka Europe pour les nuls (Evropa pro blbé) od Sylvie Goulardové.

Evropskou knižní cenu založil bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors a oficiální punc. Přihlašované knihy by svým námětem měly být „evropské", tedy přesahovat svůj region, podporovat národnostní různorodost. Slovy úředními by ideálně měly „předložit evropskou vizi budoucnosti" a „pomoci k porozumění Evropské unii jakožto kulturní entitě".

 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna