Archiv článků

Vytisknout

Lolita komplex ( Romain Slocombe )

V kategorii Knihy / Novinky

lolita_komplexROMAIN SLOCOMBE (1953), francouzský spisovatel a umělec. Středem jeho zájmu je Japonsko a japonská kultura. Po své „japonské tetralogii" započal Lolitou komplex další kapitolu své tvorby, která se odehrává v evropských velkoměstech. Jeho díla v sobě spojují prvky černého románu s kriminální zápletkou.

Kromě četných románů a novel pro dospělé i mládež (a také překladů) jsou jeho výrazové prostředky různorodé: ilustrace, fotografie, film. Ve fotografii se věnuje tzv. medical artu. Režijně se podílel např. na snímku Strach(y) ze tmy uváděném v České Republice.

 

 

Fotograf Gilbert Woodbroke, zadlužený, utápějící se v depresích a na pokraji sebevraždy,dostane nečekaný džob: má tlumočit pro Emiko Júki, devatenáctiletou japonskou autorku, při reklamní kampani provázející anglické vydání její knihy v Londýně. Všechno by šlo hladce, kdyby se cesta hrdiny a jeho nových známých nezkřížila s rumunskou dívenkou, kterou prostituují albánské gangy, a s jistým slavným, naprosto vychýleným anglickým umělcem, který je umanutý egyptskými mumiemi a neštítí se zločinu, umně zahlazeného vodami umění... Lolita komplex je satirou na prostředí současného obchodu s uměním i nemilosrdným útokem proti neoliberalismu Tonyho Blaira. Román se soustředí na erotickou fascinaci ženou-dítětem, ale především obrací pozornost na úchylky a porušování zákona: moderní otroctví dospívajících dívek importovaných z Východu a hrůzné zacházení, které podstupují ty, z nichž se nedobrovolně staly prostitutky.

 

Vydalo nakladatelství Odeon.

 

 

 


Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna