Archiv článků

Vytisknout

Do třetice s Robertem Langdonem

V kategorii Knihy / Novinky

zraceny_symbollPrávě v těchto dnech nakladatelství Argo vydává dlouho očekávanou novinku Dana Browna Ztracený symbol. Román vychází v českém překladu pouhých pět měsíců po anglickém originálu. Hlavním hrdinou příběhu se stal opět symbolog Robert Langdon, známý již z Brownových předešlých bestsellerů Andělé a Démoni a Šifra mistra Leonarda.

 

Autor Tentokrát neopustí domácí půdu a po svých předchozích zběsilých šetřeních v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě Washingtonu D.C. K řešení záhady je vyzván hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako pohanský bůh. A není samozřejmě náhodou, že bývalý americký prezident George Washington se zednářským kladívkem a zednářskou lžící položil roku 1793 základní kámen Kapitolu. Ve Washingtonu se odehrává honba za legendárním zednářským pokladem. Sám autor ke svému novému dílu poznamenal: „S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj."

Dan Brown se narodil 22.6. 1964 v Exeteru ( New Hampshire) ve stejné ulici, ve které žil spisovatel John Irving. Brown je synem profesionální hudebnice a středoškolského profesora matematiky (který v roce 1989 získal tzv. Prezidentskou cenu jako nejlepší středoškolský vyučující matematiky ve státě New Hampshire). Jeho manželka Blythe je historička a malířka. Vystudoval prestižní střední školu Phillips Exeter Academy a poté výsokou školu Amherst College. Předtím než se sám pustil do psaní, učil jej studenty na Phillips Exeter Academy v rámci předmětu tvůrčího psaní. V roce 1997 už ale Dan Brown sklízel úspěchy se svou prvotinou Digitální pevnost. Následoval román Andělé a démoni, v němž se poprvé objevuje postava Roberta Langdona, a v roce 2001 vydal další úspěšné dílo s názvem Anatomie lži. Ta největší vlna zájmu se však zvedla až v roce 2003 po vydání Šifry mistra Leonadra, která byla již přeložena do 42 jazyků, prodalo se jí více než 10 mil. výtisků a byla také zfilmována. Podle výsledků ankety časopisu Time se Brown stal jedením z nejvlivnějších lidí na světě a z Šifry mistra Leonadra celosvětový fenomén.

Tvorba Dana Browna se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Čtenář většinou neví, ve které oblasti se právě nachází a autor hranici záměrně rozmazává.

 

Ztracený symbol

  • Nakladatelství: Argo
  • Autor: Dan Brown
  • Originální název: The Lost Symbol
  • Formát: 462 stran, vázaná
  • Rok vydání: 2010
  • Doporučená cena: 398,- Kč
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna