Archiv článků

Vytisknout

Incident v Twenty - Mile

V kategorii Knihy / Recenze

zlocin_v_twenty-mileAmerický prozaik píšící pod pseudonymem Trevanian byl takovým literárním chameleonem, že mnozí čtenáři i kritici dlouhá léta mysleli, že se pod jedním jménem skrývá celý kolektiv autorů. Trevanian totiž ve svých knihách napodoboval různé žánry, od nejoblíbenějšího špionážního románu (Šibumi či Clintem Eastwoodem zfilmovaný Výstup na Eiger) přes hororový příběh (Léto s Káťou) až po policejní kriminálku (doposud nepřeložený román The Main).


Ve svých knihách neaspiroval na uměleckou výjimečnost či literární experiment, spíše poctivě dodržoval pravidla žánru. Výsledkem byl vygradovaný příběh, který se dal přečíst za jedno odpoledne. Trevanianovy romány jsou prostě prázdninové čtení.

V Incidentu v Twenty-Mile si Trevanian vyzkoušel variaci na westernový rodokaps. Nechybí tu typické kulisy v podobě polorozpadlého městečka na půli cestymezi civilizací a stříbrným dolem. A samozřejmě ani postavy, jež svět Divokého západu zabydlují: osamělý cizinec s minulostí zahalenou tajemstvím, arcipadouch se svými pomocníky, který se jednoho dne zjeví v ulicích TwentyMile a začne všechny terorizovat, ani prostitutky, falešný hráč či majitel koloniálu a jeho sličná dcera.

Dobrodružství v epilogu
Děj celého příběhu je snadno odhadnutelný: dříve, nežli sadistického zločince i jeho kumpány pošle jedna z postav na onen svět, musí zemřít několik vedlejších postav a ani hlavní hrdina, tajemný mladík Matthew Dubchek, který se inspiruje šestákovou postavou Ringo Kidem, nevyjde ze střetu nepoznamenán. Jenže to, co se Trevanianovi tolik dařilo v Šibumi i v Létě s Káťou, totiž udržovat pozornost čtenáře napjatou od počátku až do konce, v Incidentu v Twenty-Mile prostě nefunguje. Oproti všem představám i pravidlům se děj v prvních dvou třetinách knihy jen líně převaluje a místo napětí na nás číhá spíš nuda a občas zdlouhavé dialogy.

Příběh nabere obrátky teprve na posledních několika desítkách stran. To největší dobrodružství pak čeká paradoxně až v epilogu, v němž autor odhaluje další osudy postav. A právě ty knihu pozvedají o něco nad průměr.

© Richard Olehla
článek vyšel v  MFDnes, 27. 7. 2009

 

Román Incident v Twenty- Mile, jenž je -  podle slov autora - pohledem z jiného úhlu na americký sen na konci 20. století, zaobalený do westernového žánru, si můžete nově zakoupit i v našem knihšopu s 10 % slevou.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna