Archiv článků

Vytisknout

Bestseller ekonoma Tomáše Sedláčka míří na jeviště

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Málokdy se stane, aby populárně-vědecká kniha v žebříčcích čtenosti porážela beletrii. Tomáš Sedláček svojí Ekonomií dobra a zla dokázal, že i kniha o něčem tak suchopárném, jako je ekonomie, se dá napsat čtivě. A navíc tak, že je možné ji ztvárnit na jevišti. 

 

V cyklu Listování, které vymyslel před čtyřmi lety herec Lukáš Hejlík, se dnes v sále havlíčkobrodské Staré radnice v premiéře odehraje scénické čtení právě tohoto titulu. V rámci turné pak čtení uvidí diváci v Praze, Brně a Bratislavě.

 

"Je to náš sedmapadesátý titul, už jsme dělali Havlovo Prosím, stručně, Proměněné sny Petry Dvořákové nebo Szczygielův Gottland. Je však pravda, že takové nonfiction, jako je Ekonomie dobra a zla jsme nikdy v rukou neměli," říká Hejlík.

"Tohle bude pecka"

 

"TOHLE BUDE PECKA"

Knihu inscenátoři zkrátili do pětačtyřiceti minut, snažili se pointovat nastolené otázky a problémy etudami z dneška, situace polidštit a zároveň je nebagatelizovat. "Premiéra pro diváky bude současně premiérou i pro mě a mou první a jedinou zkouškou, protože se den před premiérou vracím z Chicaga," vysvětluje Sedláček.

 

Úspěch své knížky vidí hlavně v tom, že se snažil ekonomii pojmout jinak, než jsme běžně zvyklí. S tím souhlasí i Hejlík. "Není to nudná, ani strhující četba. Názor a silný apel z knihy však vyzařuje. Věřím, že to bude pecka," říká.

 

Přestože se Sedláček neúčastní zkoušek, má pro něj divadelní tým vymyšlené i účinkování. "Stejně jsme postupovali, když jsme dělali Listování s Robertem Fulghumem, který do účinkování šel také z jedné vody načisto," uzavírá Hejlík.

 

Klára Kubíčková , MF DNES

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna