Archiv článků

LiStOVáNí místo učebnic / recenze EDAZ

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Skvělou recenzi či ohlédnutím za LiStOVáNím Ekonomie dobra a zla uveřejnili na serveru topzine.cz. Nejenom, že nás to jako autory představení těší, že je to recenze pozitivní, ale především že kritička trefně vystihla to, o co nám šlo nejvíce - zjednodušit text, zestručnit - v kostce ho podat veřejnosti zábavně s hlavou a patou - tak trochu lidově - přitom stále v ostrých černobílých rysech.

 

Poličte si na odeonské knihy v Novém roce

V kategorii Knihy / Aktuality

Nakladatelství Odeon každý rok chrlí velmi zajímavé knihy, především prestižní, jedna vůbec z nejlepších a nejobjevnějších českých edic, Světová kniha, přináší vždy zajímavé tituly. Mrkněte níže na výčet připravovaných titulů na půlrok 2011 a věřím, že si vyberete. Doufejme, že i my, do LiStOVáNí a po dlouhé době zase něco ze Světové knihovny uvedeme. 

Nakladatelství Paseka: Do nového roku Po hlavě!

V kategorii Knihy / Novinky

po-hlaveNakladatelství Paseka představuje svou první letošní novinku, kterou je román Michaela Frayna Po hlavě. Autor patří k předním současným anglickým dramatikům a prozaikům. Román Po hlavě byl jedním z finalistů ptestižní ceny Booker Prize za rok 1999 a zaznamenal výrazný čtenářský i kritický ohlas.

Citarny.cz

V kategorii Knihy / Aktuality

citarny1Šimpo Kleofáš, Goril Karel alias Bimbo, Koza Umektaná, Honza Odnovin a další chystají nový soutěžní web, kde můžete vyhrát spoustu knížek. UŽ FAKT BRZO!! Sledujte sokolím okem Čítárny.cz

Vezmu tě a odvedu tě pryč

V kategorii Knihy / Novinky

amanitiNedostudovaný biolog Niccolò Ammaniti (*1966 v Římě) je dnes považován za nejlepší vypravěčský talent své generace. Román Vezmu tě a odvedu tě pryč (1999) lze označit za Bildungsroman, citová výchova hlavního dětského hrdiny je hlavním motivem díla, které ale nabízí i nečekaně silný milostný příběh hrdinovy staropanenské učitelky a místního poněkud omšelého playboye.

Christina Domestica a lovci duší

V kategorii Knihy / Novinky

cimpoesuPetru Cimpoeşu (1952) patří k postmoderní generaci rumunských spisovatelů, kteří vstoupili do literatury v první polovině 80. let minulého století, své tvůrčí síly však plně rozvinuli až se změnou společensko-politického klimatu po roce 1989. V loňském roce obdržel prestižní cenu Magnesia Litera jeho román Simion Výtažník (v repertoáru LiStOVáNí). 

Tintin slaví osmdesáté narozeniny

V kategorii Knihy / Aktuality

tintinVěčné mládí je jednou z vlastností, které vitální reportér Tintin ztělesňuje, proto pokročilý věk tohoto komiksového hrdiny překvapí i nejednoho z jeho ctitelů. 10. ledna to bude právě osmdesát let, co se Tintin po boku s věrným psem Filutou objevil ve vlaku do Ruska v prvním ze svých sešitů. Následující text Ondřeje Müllera je připomínkou tohoto výročí. Dodáváme, že v pondělí 19. ledna vyjde v Albatrosu další z jeho dobrodružství, Sedm křišťálových koulí.

Ceny Albatrosu za rok 2007

V kategorii Knihy / Aktuality

albatrosAlbatros rozdělovalo výroční ceny za rok 2007. Během slavnostního vyhlášení 24.1.2008 v Klubu Lávka se celkem jedenáct spisovatelů, ilustrátorů, grafiků a překladatelů stalo držiteli ocenění, jehož prestiž se odvozuje nejen z bezmála šedesátileté tradice trvání nakladatelství a těchto cen, ale především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, které tato cena vyjadřuje.

Muzika pro baobabí děti a jiná zvířata

V kategorii Knihy / Novinky

baomuzikNa rozdíl od kompilací a vlezlých alb určených dětem je album Baomuzikk plné originálních tvůrčích nápadů a hravé muzikality. Od hip hopu přes klezmer až po kompozici blížící se soudobé vážné hudbě. Hudbu má na svědomí skladatel a klávesista Jakub Kudláč. K interpretaci textů z knížek nakladatelství Baobab si přizval Vladimíra Mertu, Zuzanu Stivínovou, Katku Šarközi, Marku Míkovou a další hosty. Krásně provedený booklet tvoří kompletní texty a původní nové ilustrace.

Aksel Sandemose: Uprchlík kříží svou stopu

V kategorii Knihy / Novinky

uprchlikAksel Sandemose (1899-1965) se narodil na malém městě v dánském Jutsku norské matce a dánskému otci. Mládí prožil na moři a obě tyto skutečnosti výrazně ovlivnily jeho tvorbu. Jeho osud jediná kniha přeložená do češtiny čerpá z námořnické zkušenosti (Vzpoura na plachetnici Zuidersee, Odeon 1966) a kritikové ji přirovnávají k románům Josepha Conrada. Motiv dávné viny a kořenů, z nichž viník vyrostl, rozvádí autor ve svém zřetelně autobiografickém a nejzávažnějším románu Uprchlík kříží svou stopu.

Moderata Fonte: Zásluhy žen

V kategorii Knihy / Novinky

zasluhy_zenRozpravu Zásluhy žen dokončila autorka v roce 1592, těsně před svou smrtí, a tiskem vyšla poprvé roku 1600. Nese podtitul, který slibuje prokázat o ženách, „jak jsou ctihodné a oč jsou dokonalejší než muži", a formou rozhovoru pojednává v zásadě o pojmu lásky a staronovém problému vztahů mezi mužem a ženou. Sedm vznešených Benátčanek různého věku a s různými životními zkušenostmi se sejde v domě jedné z nich, mladé vdovy Leonory, aby spolu hovořily o všech možných aspektech svých životů, a to jak čistě teoreticky, tak na základě konkrétních zážitků.

Adamantium

V kategorii Knihy / Aktuality

adamantiumNabízíme Vám ochutnávku dalšího pokračování „jediného slovenského komiksového sborníku" ADAMANTIUM. Skupina lidí sdružených kolem spoluorganizátora COMICS Salónu, kreslíře a scénáristy Martina Plška, vydává již druhé pokračování tohoto sborníku. V Adamantiu získá (nejen) každý pravověrný fanoušek komiksu reprezentativní přehled současné slovenské komiksové scény, ale především kus kvalitního, žánrově široce rozprostřeného čtiva, které se na poličce neztratí.

Udělal z vážky monstrum a z mravence draka

V kategorii Knihy / Rozhovory

fombeleFrancouz s aristokratickým jménem Timothée de Fombelle (1973) okouzlil svět dobrodružným příběhem pro děti i dospělé - Tobiáš Lolness.Tobiáš Lolness, přeložený do 22 jazyků včetně češtiny a oceněný řadou poct, vypráví o miniaturním chlapci, který žije na obrovském stromě. Ten strom má podobně jako svět řadu vrstev, od nejlukrativnějších Vršků po nevlídné Spodní větve s děsivými zákoutími. Fascinace přírodou je na knížce i autorovi znát - v dětství trávil se svými čtyřmi sourozenci divošská léta na francouzském venkově uprostřed lesů.

Možná by se můj život odvíjel jinak

V kategorii Knihy / Rozhovory

vaculikPřipravili jsme experimentální rozhovor: nikoli s jedním člověkem o mnoha věcech, ale s mnoha lidmi o jednom člověku. Ten princip je nám známý z literatury: Život skladatele Foltýna Karla Čapka nebo divadelní hra Martina Crimpa Pokusy o její život jsou založeny právě na tom, že různé postavy vypovídají o jednom člověku, jehož život a osobnost se takto skládají. Neexistuje tu žádná jistota nebo záruka, že onen člověk je skutečně tím, za koho jej druzí mají - ovšem možná také člověk není nikým jiným. My jsme se pokusili o život spisovatele Ludvíka Vaculíka a oslovili jsme 13 + 1 člověka...

Jaroslav Rudiš: Potichu

V kategorii Knihy / Aktuality

rudisTaké ve své třetí próze, kterou právě vydal u pražského Labyrintu, zůstal Jaroslav Rudiš (1972) v mantinelech, které si vytyčil oceňovanou prvotinou Nebe pod Berlínem (2002) a které potvrdil v loňském „románu nad mraky" Grandhotel. I v nové knize máme co do činění s mistrem krátkých příběhů, tragických i groteskních historek odvyprávěných v dynamických, často holých větách, které se na čtenáře valí v nemilosrdném „punkovém" rytmu.

Nostalgické a ironické sny o Brně

V kategorii Knihy / Novinky

brnenske_povidkyProzaik, esejista, dramatik a publicista Jiří Kratochvil se narodil 4. ledna 1940 v Brně. Vystudoval češtinu a ruštinu na Filosofické fakultě Masarykovy university v Brně, poté pracoval jako učitel na střední škole, knihovník, archivář, jeřábník, pomocný dělník, noční hlídač, telefonista, topič, památkář a redaktor Českého rozhlasu Brno. Za svoji literární činnost obdržel ceny Toma Stopparda (1991), Českých knihkupců (1993), Literárních novin (1993), Egona Hostovského (1996), Karla Čapka (1998) a Jaroslava Seiferta (1999). Dnes je ve svobodném povolání. Žije v Moravském Krumlově. Vydává v nakladatelství Druhé město.

Günter Grass: Při loupání cibule

V kategorii Knihy / Aktuality

grass_priloupPražský Goethe Institut dlouho nepamatoval takový nával. Na osobní pozvání Tomáše Kosty z nakladatelství Atlantis dorazil do České republiky Günter Grass a slavnostně uvedl překlad svého románu Při loupání cibule. Německé vydání této knihy vloni vyvolalo málem celoevropské pozdvižení. Grass se v ní (celkem asi na dvou stranách) poprvé zmiňuje o tříměsíční službě v elitní jednotce Waffen SS.

Peter Høeg: Až nadejde čas

V kategorii Knihy / Novinky

hoeg_aznadKdyž roku 1993 vyšel román Až nadejde čas, byl jeho autor Peter Høeg (1957) na vrcholu slávy. O Představách o dvacátém století (1988) jistý kritik napsal, že si za svou dlouholetou kariéru nepamatuje tak suverénní debut. Vřele přijata byla i povídková sbírka Příběhy jedné noci (1990) a sci-fi detektivkou Cit slečny Smilly pro sníh (1992) Høeg proslul po celém světě. Rok 1993 ale znamenal zlom. Román Až nadejde čas se nedočkal odezvy jen v literárních rubrikách, nýbrž plnil několik měsíců všechny sekce. Psaly se čtenářské dopisy i komentáře a v hostující roli recenzenta vystoupil dokonce tehdejší ministr školství.

Paní Ťi na stopě zločinu (Frédéric Lenormand)

V kategorii Knihy / Novinky

pani_ti_na_stope_zlocinuV dalším příběhu románové řady Nové případy soudce Ťi, v níž Frédéric Lenormand znovu oživil slavnou postavu okresního soudce působícího v Číně v 7. století za vlády dynastie Tchang, se tentokrát tajně ujímá vyšetřování jeho všetečná manželka. Původně nevinná hra se však záhy změní v nebezpečné dobrodružství. Touha po bohatství a moci, zvrácené choutky a nenávist se jako smyčka stahují kolem nevinných obětí…

I divadelníci píší literaturu

V kategorii Knihy / Aktuality

Pár dní předtím, než v Praze začala rozsáhlá přehlídka mimopražských profesionálních scén České divadlo 2007, se opět v Praze, tentokrát v malostranském Divadle Nablízko neboli v Malém Nosticově divadle, konala jiná, ne-li snad významnější, potom nepochybně neméně zajímavá divadelní akce: pod záštitou DAMU se tu odehrával třídenní festival Autorská tvorba nablízko.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna