Archiv článků

Traja herci, tri stoličky a jedna kniha

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Konečne prišiel čas posunúť sa vpred. Nielen dizajnom, ale aj obsahom. Preto vznikla nová rubrika - Rozhovory, v ktorej pre vás spovedáme známe, ale aj menej známe osobnosti. S kým iným by sme mali začať, ak nie s Lukášom Hejlíkom, autorom nášho obľúbeného Listování. Lukáš je síce pracovne vyťažený (hráva v Mestskom divadle v Brne, pôsobí v televízii ako herec a moderátor), ale napriek tomu si našiel čas na naše zvedavé otázky.

Rozhovor s Lukášem Hejlíkem ve Znojemském týdeníku

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

nove_logo_listovaniV rámci týdne knihoven v Moravském Krumlově byli žáci prvních tříd místních i okolních základních škol pozvání na scénické vystoupení „Kouzelná baterka", které je projektem LiStOVáNí. O tom, co to scénické čtení a celý projekt je, nám řekl Lukáš Hejlík, autor LiStOVáNí, moderátor a divadelní herec Městského divadla v Brně. Avšak zhlédnout jste ho také mohli v seriálech Četnické humoresky, Dobrá řtvrť a Ošklivka Katka.

Děda a dělo (Ota Filip)

V kategorii Knihy / Novinky

filipČeskoslovensko roku 1957. Vypravěči je dvacet sedm let, když nečekaně dostane dopis s fotografií a dozví se z něj, že jeho babička, která údajně zemřela roku 1915, ve skutečnosti žije. A také že je od roku 1915 provdána za majora Caetaniho de Sermonte, po jehož boku dosud prožívá klidné dny v Toskánsku. Když se odváží zeptat svého mlčenlivého dědečka, bývalého důstojníka rakousko-uherské armády a konstruktéra tehdy nejmodernějšího děla ráže 48 centimetrů, na slavnou pěvkyni, s níž byl oficiálně sezdán, dostane se mu jen strohé odpovědi:

Pochoutka (Muriel Barberyová)

V kategorii Knihy / Novinky

pochoutkaOd autorky bestselleru S elegancí ježka. Hrdinou příběhu je největší kulinářský kritik na světě, papež gastronomie, král velkolepých hodokvasů. Zítra zemře. Ví to a není mu pomoci. Na prahu smrti hledá chuť, která mu vězí hluboko v srdci, chuť pocházející z dob jeho dětství nebo dospívání, jakési osobité a úžasné jídlo, které - jak tuší - má mnohem větší cenu než všechny gurmánské hostiny, jichž se kdy účastnil. Proto vzpomíná.

Křest knihy Petry Braunové

V kategorii Knihy / Novinky

kalvarie_potahPetra Braunová bude v pondělí 12.10. v 18.00 křtít v kavárně Souterrain svou novou knihu, která vychází v Plusu. Její Kalvárie je románovou studií lesbického vztahu dospívající dívky. V příloze naleznete pozvánku na tuto akci. Nakladatelství pro dospělé Plus v tomto měsíci připravilo rovněž překlad humoristického románu Davida Safiera Mizerná karma a povídkový soubor Vězení svobody spisovatele Michaela Endeho, autora Nekonečného příběhu.

brněnský festival Hostování

V kategorii Knihy / Aktuality

nove_logo_listovaniV sobotu 3. října v rámci brněnského festivalu Hostování bude v Domě pánů z Kunštátu v 17:30 na programu vyhlášení vítězů básnické soutěže Brněnská sedmikráska, která vybízela autory sepsat tzv. oslavnou báseň na město Brno.

Harry Potter v dárkovém boxu

V kategorii Knihy / Novinky

hp5-7final1Nakladatelství Albatros ve čtvrtek 23. října uvedlo do knihkupectví všech sedm knih o malém čaroději Harry Potterovi v dárkovém boxu. Nejprodávanější příběh století bude tím nejlepším dárkem jak pro generaci, která s Harrym vyrůstala, ale také pro čtenáře mimo tento okruh, a to bez rozdílu věku! Albatros současně vydává i sadu Harry Potter 5 - 7, pro čtenáře, kteří si chtějí zkompletovat dárkové vydání z roku 2005 obsahující první čtyři díly.

Malá tma (Radek Malý)

V kategorii Knihy / Novinky

mala_tmaJen u málokterého našeho současného básníka, a tím méně v plejádě autorů nejmladší generace, najdeme tolik přirozeného citu pro to, čemu se říká "historická paměť". Detailem postihnout celek - tomu se Radek Malý učil od své první sbírky, dnes už lze mluvit o zjevném mistrovství. A ještě jeden příznak determinuje Malého niterný svět - halasně sice nevytrubované, ale všudypřítomné vědomí až zarputilé solitérní nezařaditelnosti do stáda vyznavačů konzumentských pahodnot, vymezování linie odporu vůči těm, kdož zmáhají jezy a peřeje svých životů bez skrupulí - a bez paměti.

Jean-Marie Gustave Le Clézio

V kategorii Knihy / Portréty

le_clegio_afewhoursbefore_nobel_announcementPorota ocenila jeho schopnost rozkročit se mezi evropským i jiným pohledem na svět, dějiny a jednotlivce. Jako jeden z mála současných francouzských autorů dokázal Le Clézio přesahu přes hranice místní literatury, jež se ráda uzavírá do světem kritizované francouzské sebestřednosti.

KomiksFEST! 2008

V kategorii Knihy / Aktuality

program_komiksfest_u_2008_articleimagePouze pár dnů nás dělí od startu festivalu KomiksFEST! 2008. Již potřetí zažije hlavní město invazi toho nejlepšího z domácího i zahraničního komiksu. Festival svým objemem i šíří záběru nemá ve Střední Evropě konkurenci. Pozvání přijala jedna z největších hvězd francouzského komiksu, Lewis Trondheim, otec proslulé série Donžon a legenda britského nezávislého komiksu,  Bryan Talbot. Oba představí mimo jiné své nové knihy.

Bosá královna (Mika Waltari)

V kategorii Knihy / Novinky

bosa_kralovnaBosá královna je Waltariho vůbec první historický román, byl napsán v roce 1942. Odehrává se v 16. století ve Švédsku, jehož součástí tehdy bylo i Finsko. Hrdinou románu je syn krále Gustava Vasy Erik. Usiluje o panství nad Baltským mořem a velmocenský rozmach Švédska, proto jednak válčí s Dánskem, Lübeckem a Polskem, jednak se snaží o dynasticky výhodný sňatek a posílá posly na námluvy k princeznám po celé Evropě.

Tři hry (Petr Kolečko)

V kategorii Knihy / Novinky

kolecko_tri-hryPetr Kolečko se narodil v roce 1984 v Broumově. Studuje dramaturgii na pražské DAMU, kde se již od prvního ročníku věnuje dramatické tvorbě. V roce 2005 se účastnil autorské dílny v Činoherním studiu Ústí nad Labem. V roce 2008 absolvoval měsíční stáž v londýnském Royal Court Theatre. Jeho hra Britney Goes to Heaven, kterou uvedlo ostravské divadlo Petra Bezruče, získala grant agentury DILIA, byla přeložena do angličtiny a v prosinci 2007 byla prezentována formou scénického čtení v Immigrants Theatre v New Yorku.

Romantický řád (Maarten Doorman)

V kategorii Knihy / Novinky

maarten_titul.inddProfesor filozofie a literatury na univerzitě v Maastrichtu Maarten Doorman rozebírá ve své knize skryté fungování romantismu v celé moderní době a všímá si především kulturního významu a dosahu romantického postoje od počátku tohoto hnutí v Evropě na sklonku 18. století až do současnosti. Kniha není suchopárně akademickým po­jednáním ani se nejedná jen o literárně historické studie. Jejím jádrem je srovnávání postojů či „mentalit", a romantika se tak ocitá například vedle rockového festivalu ve Woodstocku, pařížského máje 1968 či Marcela Duchampa a moderního umění.

Čtení obrazů (Alberto Manguel)

V kategorii Knihy / Novinky

manguel_ten-obraz_1Říká se, že každý obraz vypráví příběh - je to však skutečně pravda? Dokážeme číst obraz stejně, jako bychom četli knihu? Existuje řeč, jíž se můžeme naučit a jež nám umožní vytáhnout z obrazu jeho význam? A chce sám obraz, abychom jej rozluštili, dešifrovali, abychom mu porozuměli? Alberto Manguel, autor bestselleru Dějiny čtení, předkládá ve své knize Čtení obrazů bystrou, myšlenkově provokativní a poutavou úvahu o otázkách, které si klademe, když stojíme před uměleckým dílem.

 

Gottland plný fenoménů se představil v Minoru

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

gottlandPředstavení bylo hráno na motivy knihy Gottland od polského reportéra Mariusze Szczygiela. Kniha shrnuje témata, která u nás patří k „neuralgickým" bodům novodobých dějin a byla napsána ve velké spoustě knih. Autor v nich přináší svůj pohled člověka odjinud na fenomény české historie, jako byla rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová a Jaroslava Moserová.

Kráčel po nestejně napjatých lanech (Olga Walló)

V kategorii Knihy / Novinky

wallo_kracelpolanechSvoji rodinnou ságu začala dabingová režisérka a překladatelka Olga Walló (narozena 1948 v Praze) vydávat v nakladatelství Motto. Tam vyšla trilogie Věže Svatého Ducha (Moc Marií, 1999; Pistole generála Gablera, 1999; Krásný jako Karel, 2000) – a faktem je, že žádné zvláštní popularity se její autorka nedočkala. U čtvrtého dílu, ve volném pokračování nazvaném Kráčel po nestejně napjatých lanech, Walló změnila nakladatele i pozici vypravěče.

Literární cena Jaroslava Seiferta 2007

V kategorii Knihy / Aktuality

cena_seifertaCenu Jaroslava Seiferta za rok 2007 získal český básník, prozaik a esejista František Listopad za nejnovější sbírku Rosa definitiva (Praha - Zbraslav 2007, nakladatelství Cherm). Už čtvrtým rokem je s cenou spojena i odměna ve výši 300 000 korun, kterou poskytuje finanční skupina Pioneer Investments v ČR, jež je součástí mezinárodního bankovního uskupení UniCredit Group. Slavnostní předání se konalo 8. října 2007 v kostele sv. Anny.

Výstava ilustrací z knih Astrid Lindgren

V kategorii Knihy / Aktuality

astrid_lindgrenKe stému výročí narození populární švédské spisovatelky Astrid Lindgren pořádá České centrum Praha, Švédské velvyslanectví, nakladatelství Albatros a  Skandinávský dům velkou výstavu ilustrací ke knihám, jež vyšly švédské autorce v Albatrosu v posledních letech. Astrid Lindgren se narodila jako dcera farmáře ve Vimmerby na jihu Švédska v roce 1907. Ve svém dívčím věku se chovala velmi výstředně a snažila se určitým způsobem odlišit od svých vrstevníků. Ostříhala si vlasy nakrátko, poslouchala jazz a ráda tancovala. Již od svých šestnácti působila v regionálních novinách.


IBBY a světová ocenění

V kategorii Knihy / Aktuality

logo_ibby100Kromě soutěže Zlatá stuha byly všechny aktivity České sekce IBBY v roce 2007 cíleny k zahraniční podpoře propagace české knihy pro děti a mládež. Na světové prestižní ocenění byli navrženi v roce 2007 celkem 4 autoři a jedna knihovna. O které ceny, osobnosti a knížky se jedná si můžete přečíst už teď. 

Cena Hanse Christiana Andersena

Vyvrcholením kongresů IBBY vždy bývá udělování Ceny Hanse Christiana Andersena (Hans Christian Andersen Award), která je nejvyšším mezinárodním oceněním pro tvůrce dětských knih, a to za celoživotní dílo. 

17. Podzimní knižní veletrh - další informace

V kategorii Knihy / Aktuality

17knizniveletrh17. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 5. a 6. října 2007 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Veletrh trvá sedmnáct hodin. V pátek 5. října je otevřeno od  10 do 19 hodin (z toho od 10 do 12 hodin pouze pro odbornou veřejnost), v sobotu 6. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka stojí 40 Kč, kromě veletrhu platí i do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě a navíc obsahuje osm kuponů na slevy a knižní dárky u osmi veletržních stánků. Vstupenky jsou slosovatelné, vyhrát lze večeři s českými spisovateli, Haškův víkend na Lipnici, zájezd do Maďarska aj.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna