Archiv článků

Netradiční pojetí historie ekonomie diváky pobavilo

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

V pátek 18. března zavítal cyklus scénických čtení LiStOVáNí do kinosálu Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. Od 17 hodin se listovalo knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, kterou přetvořil pro tento účel duchovní otec cyklu herec Lukáš Hejlík z Městského divadla Brno za vydatné asistence svého kolegy Alana Novotného.

Magnesia Litera

V kategorii Knihy / Aktuality

Opět jsou tu nominace prestižního ocenění Magnesia Litera. LiStOVáNí už několikrát vybralo do svého repertoáru takto oceněnou knihu. Stejně tak jsme za LiStOVáNí ve výběrčí porotě. Máme své favority, nicméně letos jsou ve všech nominacích silné knihy, však posuďte knihy. Jestli neznáte, rozhodně doporučujeme k přečtení.

Lolita komplex ( Romain Slocombe )

V kategorii Knihy / Novinky

lolita_komplexROMAIN SLOCOMBE (1953), francouzský spisovatel a umělec. Středem jeho zájmu je Japonsko a japonská kultura. Po své „japonské tetralogii" započal Lolitou komplex další kapitolu své tvorby, která se odehrává v evropských velkoměstech. Jeho díla v sobě spojují prvky černého románu s kriminální zápletkou.

Neviditelné nestvůry ( Chuck Palahniuk )

V kategorii Knihy / Novinky

neviditelne_nestvuryAmerický spisovatel CHUCK PALAHNIUK (1962) vystudoval žurnalistiku, ale nastoupil do továrny na nákladní automobily, kde pracoval třináct let. Jeho prvním literárním pokusem byl právě román Neviditelné nestvůry, s nímž ho však v nakladatelství odmítli. Jakoby natruc napsal knihu ještě ponurejší, Klub rváčů.

Slavní Lichožrouti vstupují na divadelní scénu

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

slavni-lichozroutiA je to tady. Po letech klepání na všechny dveře divadel, co v Česku existují, bude březen konečně patřit premiéře nové hry s Lichoužrouty. Připravilo ji LiStOVáNí a určitě rozesměje jak děti, tak dospělé!

Oceněná kniha

Pavel Šrut a Galina Miklínová získali za tuto knihu cenu Magnesia Litera 2009 za literaturu pro děti a mládež. Kniha je také knihou roku na Citarnách v prvním ročníku prestižní ceny Knihopábitel.

LiStOVáNí na Veletrhu dětské knihy v Liberci

V kategorii Knihy / Aktuality

nove_logo_listovaniV Liberci tento čtvrtek začíná již 7. ročník Veletrhu dětské knihy věnovaný tématu „Úspěšní čtou".  Během tří dnů věnovaných převážně dětem je zde možné se zúčastnit drobných výtvarných a dramatických aktivit, související s literaturou, literárními ději a postavami - dílničky, čtení, listování, psaní, hraní, soutěžení, nebo jen dívání se. Veletrh dětské knihy je pořádán za významné finanční podpory Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Statutárního města Liberec.

Rozšíření bitevního pole (Michel Houellebecq)

V kategorii Knihy / Novinky

houellebecqKultovní francouzský román z roku 1994, který Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho „citová výchova" směřuje k otupělosti a znechucení, kde jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit.

Jít krást koně

V kategorii Knihy / Recenze

pettersonPer Petterson (1952) nebyl donedávna zrovna známý autor. Za svůj život vydal zatím sedm knih a teprve román Na Sibiř z roku 1997 zabodoval u kritiky i čtenářů. Pettersonův předposlední román naproti tomu provází nebývalý ohlas i za hranicemi Skandinávie a autorovi už vynesl pět důležitých norských i zahraničních ocenění, z nichž nejdůležitější je bezpochyby International IMPAC Dublin Literary Award.

Nové Čítárny II

V kategorii Knihy / Aktuality

citarny140 Projekt Čítárny.cz vznikl v roce 2003 a je dnes nejstarším fungujícím projektem, který soustavně propaguje čtenářství a dobré knihy v České republice. Hlavní činností projektu je provoz multimediálního portálu, založeným na standardním redakčním systému. Citarny.cz propaguji každou zajímavou akci pro děti v oblasti knižní kultury, nové dobré knihy, zajímavosti z této oblasti. Ke vzniku nových ČÍTÁREN II připojuje redakce poděkování:

Reportáž o LiStOVáNí

V kategorii LiStOVáNí­ / Scénické křty

nove_logo_listovaniNa posledním LiStOVáNí v pražském Obratníku na Stopařově průvodci Galaxií byla přítomná i Česká televize, která točila reportáž pro svůj pořad Knižní svět. Ta byla odvysílaná 15.3. v 11:05 na ČT2. Pro všechny příznivce LiStOVáNí, kteří pořad neviděli a chtěli by se na něj podívat uvádíme odkaz na internetové vysílání České televize. Zde si můžete přehrát půl hodinový záznam Knižního světa, kde přibližně mezi 17 a 21 minutou je zmíněná reportáž o LiStOVáNí.

Uprchlík kříží svou stopu

V kategorii Knihy / Recenze

uprchlikAksel Sandemose (vlastním jménem Axel Nielsen, 1899-1965) se narodil v Dánsku na ostrově Mors ve městě Nykøbing, které se stalo předlohou městečka Jante z autorova nejvýznamnějšího románu Uprchlík kříží svou stopu (En flyktning krysser sitt spor, 1933). Z Dánska Sandemose odešel nejprve na moře, poté do Kanady a nakonec do Norska, odkud pocházela jeho matka. Z námořních zážitků čerpal i v románu Vzpoura na plachetnici Zuidersee (1936), který byl jako jediný v šedesátých letech přeložený do češtiny.

Moudré děti (Angela Carterová)

V kategorii Knihy / Novinky

carterovaDora a Nora Chanceovy, muzikálové zpěvačky a tanečnice, dvojčata, která od sebe nikdo nikdy nerozeznal, se po letech odstrkování dočkají zadostiučinění, když je jejich pravý otec Melchior Hazard pozve na oslavu svých stých narozenin. Při této příležitosti provede vypravěčka Dora čtenáře svým životem i rodinnou historií: z domácnosti v Brixtonu, vedené bábi Chanceovou, přes svět estrád i velkého divadla až do hollywoodských studií.

Brněnské povídky od Jiřího Kratochvíla

V kategorii Knihy / Recenze

brnenske_povidkyPřes vnitřní různorodost vytvářejí povídky Jiřího Kratochvíla napsané v rozmezí několika desetiletí překvapivou jednotu. Krátké fragmenty se z odstupu zdají být smíšeny do jednoho celku, světa propleteného červími dírami, skrz mlhu a ženská lůna spojujícího velké a malé, realitu s fikcí a minulost s budoucností. Některé texty připomínají obrazy Maxe Eschera. Mohou působit děsivě, ale přitom v sobě mají pomrkávající humor.

Svět knihy Praha 2008

V kategorii Knihy / Aktuality

svet_knihy14. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se bude konat od 24. - 27. dubna 2008. Veletrh patří k těm mezinárodním veletrhům, které jsou zaměřeny na vyváženou komerční i kulturní prezentaci. První den veletrhu do 14.00 hodin je kontraktačním dnem, určeným pouze pro odbornou veřejnost a zástupce tisku.

O chlupaté Bertě a jiné povídky (Renata Bulva)

V kategorii Knihy / Novinky

chlupata_berta-big"Narodila jsem se 1966 v Chomutově. Žiju v Praze. Učím mluvený projev a pořádám literární akce. Věnuji se psaní, protože mě baví zachycovat pomíjivé životní okamžiky. Jak jinak jim dát čas a prostor než tím, že se je snažím co nejpřesněji zaznamenat? Proto, aby se to však mohlo dít, potřebuji dobré zázemí a zdraví, jinak bych nenapsala nic." Mezi novinky patří O chlupaté Bertě a jiné povídky.

10. ročník Jednoho světa

V kategorii Knihy / Aktuality

jeden_svet10. ročník Jednoho světa bude zahájen projekcí filmu Kongo: hluboké ticho, který uvádíme v kategorii Máte právo vědět. Projekce proběhne 5. března od 19:00 hodin ve velkém sále kina Světozor u příležitosti slavnostního zahájení festivalu. V rámci slavnostního zahájení v Pražské křižovatce bude udělena Cena Homo Homini za rok 2007 třem barmským aktivistkám Su Su Nway, Phyu Phyu Thin, Nilar Thein, které se aktivně účastnily srpnových a zářijových demonstrací a které reprezentují řady odvážných barmských žen bojujících za ochranu lidských práv a nastolení demokracie.

Cesta (Cormac McCarthy)

V kategorii Knihy / Rozhovory

cestaPo úspěšném „morálním thrilleru" Tahle země není pro starý přichází tento americký spisovatel se „sci-fi", přičemž uvozovky jsou i tentokrát velmi na místě. Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano?

Poznámky na krabičkách od sirek (Umberto Eco)

V kategorii Knihy / Novinky

ecoDo výboru Poznámky na krabičkách od sirek (La bustina di Minerva) zařadil Umberto Eco ty nejzajímavější ze sloupků, které v posledních deseti letech vycházely pod stejným názvem v magazínu Espresso. Ve vtipných a čtivých článcích se Eco zamýšlí nad problémy současného světa, italské a západní společnosti, tisku nebo budoucnosti knih v době internetu, nechybí však ani několik opatrných předpovědí pro třetí tisíciletí a Ecovy typické „hříčky".

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna