Archiv článků

Čtení na léto - Crandfordské dámy

V kategorii Knihy / Novinky

Elisabeth Gaskellová - Crandford - Crandfordské dámy
     Nakladatelství XYZ začíná vydávat na český knižní trh díla autorky Elisabeth Gaskellové. Narodila se v Londýně roku 1810. Smrt jejího jediného syna ji podnítila k napsání svého prvního románu Mary Bartonová. Napsala také román Sever a jih a životopis Charlotty Brönterové. Spisovatel Charles Dickens ji přizval, aby přispívala do jeho časopisu Householt Words, kde se roku 1853 objevilo její další významné dílo Crandford. Nakladatelství XYZ tyto příběhy vydává v samostatných svazcích, první díl Crandford - Crandfordské dámy:  jemné dámy z Cranfordu žijí své poklidné životy, nečekají, že se bude cokoli dít a dodržují svá poněkud výstřední pravidla. Ale samozřejmě, že život zasahuje těmi nanejvýš neobvyklými způsoby…
     Cranford je nejznámější a nejkouzelnější z novel Elizabeth Gaskellové, vtipné a dojemné klasické dílo, které si zaslouží být přečteno.
Po prvním dílu nazvaném Cranfordské dámy budou následovat příběhy Milady Ludlowová a Zpovědi pana Harrisona.

Autogramiáda Tomáše Sedláčka

V kategorii Knihy / Novinky

Velvyslanectví USA v Praze a Oxford University Press vás zvou na autogramiádu a besedu předního českého ekonoma Tomáše Sedláčka v pondělí 27.6. od 17.30 do Amerického centra v Praze u příležitosti vydání anglické verze jeho úspěšné knihy Ekonomie dobra a zla. Sedláčkův knižní debut, který se v Česku zařadil mezi nejprodávanější tituly posledních dvou let, se v červnu objevil na pultech amerických a britských knihkupectví. Po sérii autorových přednášek na univerzitách v Oxfordu a Cambridge, v britské Sněmovně reprezentantů a na londýnské Royal Society of Arts se kniha setkala s prvními příznivými ohlasy také v USA. List Washington Post ji zařadil mezi pět tipů na letní čtení v kategorii ekonomické literatury a server Amazon mezi bestsellery v kategorii Business Ethics. Listování tuto knihu již 2 roky úspěšně uvádí ve svém repertoáru a na podzim vyjede na turné s anglickou verzí po zahraničních centrech.

Herec Lukáš Hejlík začal číst v sedmnácti ...

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

     Malí diváci ve znojemské základní škole Judr. Mareše shlédli několik představení scénického čtení z cyklu Listování. Jde o projekt, v jehož čele stojí brněnský herec Lukáš Hejlík. Herci z různých divadel chtějí prostřednictvím Listování přiblížit literaturu široké veřejnosti. Ani zdaleka ale nejde o klasické předčítání, ale o dramatické vyjádření obsahu knihy, doplněné o nápaditou hereckou improvizaci, kostýmy, rekvizity, hudbu a tanec. Čtěte dále

Soutěž o nejlepší oslavnou báseň o Brně

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

 Časopis a nakladatelství Host vyhlašují druhý ročník básnické soutěže Brněnská sedmikráska / Nejlepší oslavná báseň o Brně. Vítěz obdrží prémii 10 000 Kč, šalinkartu na měsíc a další hodnotné ceny. Slavnostní vyhlášení proběhne v sobotu 25. září 2010 v rámci druhého ročníku festivalu Brněnské kulturní HOSTování

Listování na ČT!

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

 Květnová premiéra lesbického románu Sarah Waters Špičkou jazyka, kterou potěšila svou přítomností sama autorka, neunikla ani České televizi. Ve svém pravidelném magazínu Q věnovala Listování jednu z reportáží.

Erlend Loe navštívil Českou republiku i Listování!

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

loeNorský spisovatel Erlend Loe, jehož román Doppler jsme minulou sezonu inscenovali u nás v Listování, navštívil minulý týden Prahu při příležitosti autogramiády své knižní novinky Tiché dny v Mixing Part. Podívejte se na reportáž ČT 24, která nám atmosféru Loeho návštevy zprostředkovala skrze televizní obrazovky.

Recenze vítězné knihy Magnesia Litera 2010

V kategorii Knihy / Recenze

 Petra Soukupová: Zmizet, Zmizet, Host, Brno 2009, 344 stran. Řeknu to rovnou: díla ověnčená literárními cenami mě párkrát dost zklamala. Po knize Petry Soukupové Zmizet jsem tedy sáhla spíše ze zvědavosti, a abych se vyhnula pocitům frustrace, raději jsem si od ní moc neslibovala. Přečetla jsem ji však jedním dechem a po dlouhé době zažila čtenářské mrazení i husí kůži, úzkost i úlevu.

Cormac McCarthy: Žádnou svou knihu jsem nikdy nepřečetl

V kategorii Knihy / Rozhovory

 Sedmasedmdesátiletý Cormac McCarthy je živoucí legendou. Kultovním autorem a zároveň podivínem, který téměř nekomunikuje, žije v ústraní a píše své knihy. Jedna je lepší než druhá, i když o optimistickou četbu nejde. Spíš naopak – v jeho příbězích je spousta násilí, krve, špíny, zvrácenosti, drsných scén. Stačí si vzpomenout na ledového sadistu Antona z románu Tahle země není pro starý, jehož filmová podoba si odnesla čtyři Oscary.

Hradišťské sluníčko

V kategorii Knihy / Aktuality

hradistske_slunicko1Už poosmé bude v prostorách Knihovny BBB v Uherském Hradišti a v ulicích města svítit minifestiválek k podpoře dětského čtení Hradišťské sluníčko. Přikládáme program, na který Vás všechny srdečně zveme a moc a moc děkujeme už nyní za veškerou pomoc při propagaci. Přejeme Vám hezké letní dny s knihou! Z oddělení pro děti Knihovny BBB zdraví a děkují knihovnice Hana a Mirka.

 

Spravedlnost podle Selba

V kategorii Knihy / Novinky

selb_titul.inddNěmecký spisovatel Bernhard Schlink je u nás dobře známý nejen svými romány (Předčítač, Návrat) a povídkami (Útěky z lásky), ale do povědomí vstoupil i jako autor předlohy oscarového filmu Předčítač. Velkého úspěchu včetně zfilmování však dosáhla i Schlinkova prvotina - detektivní román se svéráznou postavou detektiva Selba.

Andělská počta ( Zuzana Navarová)

V kategorii Knihy / Aktuality

navarova_pozvanka1Vnímáme-li písňové texty Zuzany Navarové z let 1998-2004 jako uzavřený, homogenní celek, neunikne nám, že jsou neobvykle kvalitativně vyrovnané. Vždy mají potenciál osvěžit překvapivou slovní hříčkou, nadchnout nevšedním lyrickým obrazem, přesvědčit vnímáním světa, které má přes pokornou toleranci a laskavý odstup jeho pozorovatelky jasné etické nuance. Vedla k nim dlouhá a značně probolená cesta, na které prošlarozhodující proměnou sama autorčina osobnost.

PLAVBAO v sobotu 13. června

V kategorii Knihy / Aktuality

cekanka_cover_malyPřijďte, přijeďte, připlavte na PLAVBAO, v sobotu 13. června na sokolské plovárně u Jordánu. Už od 9.30 proběhnou výtvarné dílny pod vedením výtvarníků Baobabu a přátel šikovných řemeslníků z Tábora. Když nebude zuřit bouře, v poledne vypustíme flotilu svých výtvorů na Jordán a uspořádáme velké lodní závody! (s sebou každé dítě i dospělý jednu velkou pet-lahev i s víčkem.)

Rozhovor s Lukášem

V kategorii LiStOVáNí­ / Scénické křty

thumb_lukas23.6. od 12 do 13 hod se uskutečnila virtuální beseda s Lukášem Hejlíkem, který byl hostem chatu on-line deníku Super.cz! Lukáš Hejlík se narodil 27. ledna 1980 v Mostě. Po obchodní akademii v Lounech odešel studovat do Prahy. Vystudoval Vyšší odbornou hereckou školu v pražské Michli, kde se seznámil se spolužáky Věrou Hollou a Pavlem Oubramem, se kterými v roce 2002 nastoupil do angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Odtud se po dvou letech pomocí režiséra Zdeňka Černína dostal do Městského divadla v Brně a do Slezského divadla v Opavě.

Wake up festival

V kategorii LiStOVáNí­ / Scénické křty

thumb_rakovinunevylecis20.6. ve 20:00 hod proběhlo v Louckém klášteře LiStOVáNí v rámci Wake up festivalu. Diváci mohly shlédnout smrtící gagy z arzenálu ultračerného humoru, dynamitové nálože odpálené pod svatými tabu "politické korektnosti", drogy, sex, smrt, hovězí, rakovina plic, Ježíš v McDonaldu, uříznuté penisy...aneb Rakovinu nevyléčíš.

Rok kohouta

V kategorii Knihy / Recenze

rok_kohoutaDeset let po novele Krákorám a čtyři roky po vydání knížky fejetonů Jen si tak trochu schnít publikuje Tereza Boučková (1957) svoji novou prózu - více než třistastránkový soubor deníkových zápisů s názvem Rok kohouta. Titul knihy má (navzdory jasné gramatice) význam alespoň dvojí.

Křest knihy „Kámen - hora - papír"

V kategorii Knihy / Aktuality

gregorova_obalkaSrdečně Vás zveme na křest prozaického debutu překladatelky a cestovatelky Báry Gregorové „Kámen - hora - papír" v úterý 17. června v 19:30 v knihkupectví SAMSA. Kniha je plná nástrah, překvapení a zvratů. Čtenáře zavede do nejmenované středoasijské republiky, vysokých hor i do hlubin intimních pocitů postav. Autorka používá suverénní jazyková pojmenování, spisovné výrazy kříží s hovorovou mluvou, ofenzivní nespisovností, novotvary a prvky z cizích jazyků.

Majkite

V kategorii Knihy / Recenze

majkiteRomán Majkite (Matky) uznávané a proslavené bulharské spisovatelky a dramatičky Teodory Dimové, který byl vydán v červnu roku 2005 a získal řadu domácích i zahraničních ocenění, např. ve Vídni hlavní cenu pro nejlepší východoevropský román, je inspirován skutečnou událostí, kdy v druhém největším bulharském městě Plovdivu skupina žáků sedmé třídy základní školy ubila svou oblíbenou třídní učitelku.

Sběratel světů (Ilija Trojanow)

V kategorii Knihy / Novinky

ilja_trojanowSběratel světů je příběhem britského poručíka Richarda Burtona, jednoho z nejzvláštnějších podivínů 19. století: místo aby za svého pobytu v koloniích dbal anglického životního stylu a vyhnul se každé námaze, učil se místním jazykům, hloubal o jiných náboženstvích a ke zděšení úřadů cestoval anonymně po území kolonií.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna