Archiv článků

Hořká pachuť smrti

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Hořká pachuť smrti - mohl by být název nového románu Simony Monyové, nejprodávanější české spisovatelky ženských románů. Simona Monyová tragicky zemřela ve středu 3.8. ve svém brněnském bytě. Autorka byla známá po přezdívkou "Viewegh v sukních" a byla to jediná brněnská autorka, která měla obrovské publikum, zejména mezi ženami. Psala příběhy ze života, její první kniha nazvaná Osud mě má rád vyšla v roce 1997. Psala tempem až 2 romány ročně a vydala přes 30 úspěšných titulů, textově se podílela i na CD s názvem Otrokyně lásky. Mezi její nejoblíbenější knihy patřily Deník citového vyděrače, Kudlanka bezbožná, Otcomilky, Střípky z ložnic . Román Tchýně a uzený se stal předlohou stejnojmenného televizního filmu. Letos vydala romány Citová divočina a Srdceboly, jejichž tématem bylo právě manželství.
Monyová dokázala ve svých románech vytvořit příběh, který byl zároveň napínavý, čtivý a zábavný. Nakladatelé a spisovatelé se shodli, že s Monyovou český literární trh přišel o jednu z nejvýznamnějších autorek románů pro ženy. V LiStOVáNí jsme knihy Simony Monyové na repertoáru neměli, ale její tragický odchod nás všechny zasáhl. Čest její památce !

Čtení na léto - Už nikdy spánek

V kategorii Knihy / Novinky

Spisovatel Willem Frederik Hermans napsal román Už nikdy spánek, který sám autor, stejně jako hlavní postava vystudovaný fyzikální geograf, považoval za vrchol své tvorby. Mladý nizozemský doktorand se vydá do Osla, aby získal vytoužené letecké snímky a mohl vyrazit na výpravu do odlehlé severní provincie Finnmark. Tam by rád potvrdil svou terorii, že některá tamní jezerní oka byla vytvořena dopadem meteoritů...

Pocta Ludvíku Kunderovi

V kategorii Knihy / Portréty

ludvik_kunderalistJako poctu výjimečnému spisovateli, překladateli a znalci literatury, jsme připravili soubor dokumentů souvisejících s jeho účastí na 17. ročníku Festivalu spisovatelů Praha a především s jeho celoživotním úsilím věnovaném výzkumu hnutí Dada.

Tichý blázen

V kategorii Knihy / Recenze

tichy_blazenO literatuře u nás v posledních letech píší většinou akademičtí anebo recenzentsko-kritičtí profesionálové. Naštěstí do občas hnidopišského hermetismu prvních a mnohdy nádenické užvaněnosti druhých párkrát zavane čerstvý vzduch z druhé strany, tedy od samotných spisovatelů či spisovatelek, a také z řad samotných amatérských čtenářů. Máme tu Milana Kunderu a jeho Umění románu, Zrazené testamenty a Oponu, v nichž předvádí stejně vášnivé, jako stylisticky brilantní apologie moderního románu.

Autostop.cz (Jan Cempírek)

V kategorii Knihy / Novinky

autostop.czStopařské příběhy několika dní v druhé próze českobudějovického Jana Cempírka (1970) jsou chytrým a zábavným čtením na léto. Ve třech samostatných povídkách nejsou většinou vypravěči nebo hlavními hrdiny stopaři, ale řidiči, kteří je naberou. Stopaři hrají hlavní úlohu v krátkých fotoreportážích připojených na konci knihy.

Anatomie lži (Dan Brown)

V kategorii Knihy / Novinky

anatomie_lziVe Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Antarktidy - a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru.

Ráj ztracený

V kategorii Knihy / Recenze

raj_ztracenyRáj ztracený je opravdu zvláštní kniha. Přes skrovný rozsah toho autor dokáže říci neuvěřitelně mnoho. Nevypráví jen jeden příběh, ale celou řadu, s mnoha odkazy k jiným dílům, zejména ovšem k Miltonovu Ztracenému ráji, jak už napovídá titul. Jeho styl je velmi poetický, básníka, za kterého se sám pokládá především, nezapře ani v próze. A také esejistu - krátké esejistické pasáže dokáže do svého díla zakomponovat naprosto nenásilně.

Petr Šmalec a Markéta Šimková: Zik a Cháta

V kategorii Knihy / Novinky

zik_a_chataMalá, téměř katastrofická pohádka vychází v edici autorských knih pro nejmenší čtenáře, ale nebyl by to Petr Šmalec, aby jeho styl nenadchnul i dospělé. Zik a Cháta si poletovali světem, než došlo k neštěstí, a Cháta zachraňuje svého kamaráda: od Kroha k Rapanovi, od Fimonky do města, přes rozbité hodinky k Mesárovi... Podaří se jí získat starostovu zlatou čepici.

Život na Kdysissippi

V kategorii Knihy / Novinky

zivot_na_kdysisippiPovídkový soubor Život na Kdysissippi pojednává o lidech, kteří v šedesátých, sedmdesátých a zčásti i v osmdesátých letech minulého století žili na okraji společnosti nebo na jejím dně. Líčí jejich výstřední osudy, pojednává o nekomformním životě v undergroundových komunitách (Praha, Karlovy Vary, Brno, Olomouc aj.), někdy žánrem „bluesového dokumentu", jindy formou fantasy skeče.

Královnina šavle (Dorota Masłowska)

V kategorii Knihy / Recenze

maslowska_pawDruhá bichle Masłowský jmenuje se Královnina šavle, i když bůhví, co tim chtěl básník říct, ty jeden zevle. Nejde tu o žádnou pohádku od strejčka Leška, ale o absurdní parodii médií a dneška. Mc Doris v ní na kole značky Kolbe putuje a celej tenhle systém, intouše a jiný losery fakuje. Nebudem tu ale kecat, plkat a dál to rozvíjet, tohleto je hip-hop, Mc Doris a varšavskej svět...

Hřebeny (Jan Štolba)

V kategorii Knihy / Novinky

stolba_hrebenyDonedávna se jméno Jana Štolby (narozeného 1957 v Praze) skloňovalo více mezi jazzmany (především pro jeho spolupráci s Oldřichem Janotou a Alanem Vitoušem) - a k lítosti jistě nejen autorově méně mezi čtenáři poezie, ale též jejími rozličnými kritiky a recenzenty. Štolba sice oficiálně vydal tři knížky básní (Bez hnutí křídel, 1996; Nic nemít, 2001; Den disk, 2002) a dvě prózy (Provazochodcův sen, 1995; Město za, 1997), jeho empatické výklady literárních a filmových děl se pravidelně objevovaly v Hostu či Literárních novinách....

Rozhovor s Kurtem Vonnegutem

V kategorii Knihy / Rozhovory

vonnegut100Kurt Vonnegut patří ke spisovatelům, kteří pro děti kupodivu nic nenapsali. Zřejmě věděl, že psát dobře pro děcka není zas taková sranda, jak si dneska kdekdo myslí. Ale jeho příběhy pro dospělé oslovují a budou oslovovat milióny lidí. Letos spisovatel bohužel zemřel a proto přinášíme zajímavý výběr z rozhovorů s tímto světoznámým autorem. Rozhodně stojí za přečtení, protože jeho názory rozhodně nejsou pro pitomce.

Proč Michelle Paver fascinuje svět doby kamenné?

V kategorii Knihy / Rozhovory

paverBritská spisovateľka Michelle Paver vzbudzuje pozornosť fantastickými príbehmi pre staršie deti. Z prvej knihy zo série Kronika temného dávnoveku, Brat vlk, sa v Británii doteraz predalo viac než 113-tisíc výtlačkov. Kniha údajně konkuruje nielen Harrymu Potterovi, ale aj Pánovi prsteňov. Michelle Paverová na Veľtrhu detskej knihy v Bologni poskytla exkluzívny rozhovor.

Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku (John Irving)

V kategorii Knihy / Novinky

irvingPoprvé se v Česku objevuje kniha pro děti světoznámého spisovatele Johna Irvinga, který napsal příběh pro svého syna, jenž se bál tajemných nočních zvuků. Kniha je ilustrovaná půvabnými hororovými kresbami Švýcarky Tatjany Hauptmannové, které určitě upoutají a okouzlí i české děti.

Truchlozpěvy, rady a nápady (Emanuel Pyšišvor)

V kategorii Knihy / Novinky

emanuel_pysisvorBrněnské Druhé město, nakladatelství zaměřené na produkci současné české literatury, především prózy i poezie, ukročilo projednou o víc než století zpátky – a vydalo titul Truchlozpěvy, rady a nápady, které „člověčenstvu všemu, zvláště pak lidu českému, přenešťastný sepsal tvor Emanuel Pyšišvor“.

Kuriozní příjmení autorovo a postava pořadatele, protřelého a vydatného mystifikátora Ivana Wernische, nás svádějí hned zkraje k domněnce, že česká literatura, tentokrát 2. poloviny 19. století, je tímto sotva šedesátistránkovým brožovaným počinem rozhojněna o novou fiktivní postavu.

Jsme kočovný soubor se stálými scénami

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

...říká se v rozhovoru s Lukášem z našeho projektu LiStOVáNí, který pro czlit.cz, portál české literatury, připřavil Radim Kopáč. Jestli Vás zajímá jak projekt vznikl, připravovaný repertoár na příští sezónu a spousta dalších podrobných "odhalovacích" informací okolo LiStOVáNí, čtěte dále!

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna