Archiv článků

Lichožrouti jsou dětskou knihou desetiletí!

V kategorii Knihy / Aktuality

Občanské sdružení Litera vyhlásilo nejlepší knihy za deset let existence výročních knižních cen Magnesia Litera ( 2002 - 2011). V hlavní kategorii zvítězila povídková sbírka Možná že odcházíme od Jana Balabána.
Knihou desetiletí v kategorii pro děti a mládež zvítězil román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové. Tato kniha zvítězila v dětské kategorii už v roce 2009. Knihu i její pokračování Lichožrouti se vracejí vydalo nakladatelství Paseka, autoři již pracují na třetím dílu.
LiStOVáNí má Lichožrouty ve svém scénickém repertoáru pro děti a můžete je opět vidět 30.10. v Praze od 14 hod. na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Joseph Conrad: Srdce temnoty

V kategorii Knihy / Novinky

srdce_2Novela Srdce temnoty - jedno ze stěžejních děl literatury 20. století - vyšla již v roce 1902, do češtiny však byla poprvé přeložena až v roce 1980. Joseph Conrad při vyprávění čerpal z osobních zkušeností z Belgického Konga.

Krzysztof Varga: Guláš z turula

V kategorii Knihy / Novinky

Známý polský spisovatel a varšavský novinář napsal nezvykle sugestivní knihu o Maďarsku. Sám je po matce Polák,       po otci Maďar. V inteligentních, lehce psaných niterných esejích se zamýšlí nad kulturními tradicemi Maďarska včetně kulinárních, nad povahou maďarského národa, jeho výjimečností, sklonem k nostalgii a sebevraždám, nad jeho národními mýty a symboly, k nimž patří také mytický turul (kříženec orla a husy, ideální personifikace maďarských snů a komplexů, jak tvrdí autor).

Zeptej se táty

V kategorii Knihy / Recenze

Poslední román Jana Balabána se na necelých dvou stech stranách dotýká toho, co nazýváme posledními věcmi člověka. Jde o ohledávání smrti a konečnosti, úporné, ale přesto ze své podstaty neúspěšné. Protože v onom posledním okamžiku se již zeptat nelze, respektive můžeme se ptát, ale nezískáme odpověď. I když nám ale smrt nepopíše sám umírající, skrze tento proces poznáváme sami sebe a vlastní strach, slovy jedné z postav: „Bojíme se strachu, ne světa". 

Brněnské kulturní HOSTování podruhé

V kategorii Knihy / Aktuality

sedmikraskaaLiterární měsíčník a nakladatelství Host i letos přichází s dvoudenním festivalem HOSTování, který je tentokrát věnován také připomínce čtvrtstoletí nepřerušené kontinuity vydávání časopisu. I letos bude vyhlášen vítěz literární soutěže o nejlepší oslavnou báseň o Brně - Brněnská sedmikráska - a chybět samozřejmě nebude ani atraktivní program literární (čtení Petry Soukupové), divadelní (Loutkové divadlo Československo) a hudební (revivalová skupina The Fireballs). Festivalovým děním bude provázet herec Jakub Žáček

Lukáš Hejlík pokřtí knižní novinku Markéty Hejkalové

V kategorii Knihy / Novinky

dukazyKnihkupectví Librex zve Vás a Vaše přátele na křest knihy Markéty Hejkalové ( mimo jiné autorky reportážní knihy U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin, kterou se LiStOVáNí chystá uvést v dubnu příštího roku ) Důkazy jejího života. Knihu pokřtí Lukáš Hejlík ve středu 15. září 2010 v 17.00 v Knihkupectví Librex, Starobrněnská 6, Brno (ulice nad Zelným trhem).

Vyhnání Gerty Schnirch

V kategorii Knihy / Novinky

vyhnani_gerthyNoc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika­měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi "odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů.

Sputnik, má láska (Haruki Murakami)

V kategorii Knihy / Novinky

sputnik_ma_laska_orezKdo zná Norské dřevo, bude potěšen, kdo je nezná, bude překvapen a neodolá. O románu Sputnik, má láska se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: čtyřiadvacetiletý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si barví vlasy. Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala.

Dívka, která si hrála s ohněm

V kategorii Knihy / Novinky

dvka2Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý.

Benjamin Tuček: VKV (velmi krátké vlny)

V kategorii Knihy / Novinky

vkv_obalka_malaKniha podobná hudebnímu albu, v níž povídky střídají rytmus a stopáž, věty, slova, slabiky otevírají vnitřní krajiny lidí, kteří svoje milostné a partnerské vztahy prožili až na hranici možností a přežili, volume doprava i doleva. Vztahy tě posílí, nebo zničí, mezi větami zaslechneme názvuky discobilly, urban rock'n'rollu i psycho HC, obrazy městské periferie defilují pod vlivem diska 80. let nebo trip hopu, po industriální ukolébavce udeří diktátorský groove, v dalším tracku vystřídaný harmonií a něhou.

Podzimní knižní veletrh

V kategorii Knihy / Aktuality

nove_logo_listovani19. Podzimní knižní veletrh se koná v pátek a v sobotu 9. a 10. října 2009 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Navzdory globální ekonomické krizi je k datu uzávěrky přihlášeno více než 140 vystavovatelů. Průběžně aktualizovaný seznam vystavovatelů sledujte na virtuálním veletrhu na adrese www.virtualniveletrh.cz.

Autogramiáda knihy Martiny Formanové

V kategorii Knihy / Aktuality

Uten_sen příležitosti vydání nového románu Martiny Formanové Vás zveme na autogramiádu, která se koná v úterý dne 15.9.2009 od 15:00 v Paláci knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1.

Rozloučení s Obratníkem

V kategorii LiStOVáNí­ / Scénické křty

nove_logo_listovaniPřišel nám velice nepěkný email s předmětem "Rozloučení s Obratníkem", zvlášťě proto, že v něm LiStOVáNí přes čtyři roky pobývalo. Doufejme, že jeho konec neznamená i náš odchod do divadla Minor. Ať už je důvod jakkýkoliv je nám to velmi líto, protože máme k tomuto prostoru velmi osobní vztah. Kdo je na tom podobně, ať se zúčastní dnes v pondělí 29.9. smutečního rozjímání.

Baobabí léto v Bechyni - Dnes

V kategorii Knihy / Aktuality

baobabiV sobotu 27 září a v neděli 28 září Vás všechny zveme do Klášterní zahrady na Baobabí léto v Bechyni. Den plný her, hudby, divadla, výtvarných dílen pro děti a další zajímavé události proběhnou pod vedením známých ilustrátorů z nakladatelství BAOBAB a ZUŠ. V rámci tohoto malého festiválku pro děti se Vám také představí Listování s pokračování pohádky Tobiáš Lolness II, který vypráví o národu žijícím na stromě a nejvyšší jedinci neměří víc než dva milimetry.

Král bez zítřka ( Christophe Donner)

V kategorii Knihy / Novinky

kral_bez_zitrkaFrancouzská revoluce přivádí pod gilotinu krále Ludvíka XVI. a brzy po něm i jeho manželku Marii Antoinettu. Na scéně ale zbývá jejich nezletilý syn, vévoda z Normandie, nyní vlastně nový francouzský král Ludvík XVII. Chlapec však živoří v naprosté izolaci v pařížském vězení Temple a zanedlouho za nejasných okolností umírá.

Harry Potter a Kámen mudrců

V kategorii Knihy / Recenze

hp_audioNakladatelství Albatros v úterý 16. září uvede CD s prvními dvěma kapitolami ságy J.K. Rowlingové o Harry Potterovi. Kouzelník z Bradavic přichází v podobě audionahrávky, kterou obdivovatelé Harryho Pottera znají již z legendárního zpracování na MC nosičích. Zvuková nahrávka Harry Potter a Kámen mudrců dosáhla počtu 10.000 prodaných kompletů.

Tobiáš Lolness II (Timothée de Fombelle)

V kategorii Knihy / Novinky

tobias2malyVelký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr. Domovem Tobiáše je odedávna obrovský strom. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat. Dostane se až do země trávového lidu.

 

18. Podzimní knižní veletrh

V kategorii Knihy / Aktuality

havlbrod18. Podzimní knižní veletrh se bude konat 10. a 11. října 2008. Veletrh dospěl do 18. ročníku, tedy k plnoletosti, proto jeho hlavním tématem bude láska a její podoby v literatuře. Veletrh se tradičně těší velkému zájmu vystavovatelů a návštěvníků - 17. ročníku se zúčastnilo 182 vystavovatelů a cca 13 000 návštěvníků. Zájemci o tržní místa se mohou přihlásit na www.hejkal.cz.

Comics: Stručné dějiny (Milan Kruml)

V kategorii Knihy / Novinky

milankruml_comicsNeustálé stesky těch, kteří „by se svým koníčkem chtěli v budoucnu živit“, jejich neutuchající pracovitost při podporování domácí scény spolu s rozvíjející se ediční politikou různých nakladatelských domů, které přinášejí překlady světově nejznámějších komiksů, zřejmě dosahují svého: komiks je v Čechách stále více v kurzu a je o něm hodně slyšet. Co ale dosud chybělo, byl ucelený exkurz do dějin světového komiksu, ať už překladový, nebo původní. Na webu se sice tu a tam objevovaly fragmentární pokusy tuto oblast zmapovat, ale ty se dotkly pouze omezeného publika.

Na cestě (Jack Kerouac)

V kategorii Knihy / Recenze

kerouac_nacesteNa cestě je román Jacka Kerouaca, který mu přinesl nesmírné opojení ze slávy, finanční zajištění a nakonec smrt z alkoholismu. Způsob psaní byl na svou dobu jednoznačně novátorský, jak po stránce obsahové, tak formální a proto oslovil především mládež, toužící po vzoru a jiném životě, než mají jejich rodiče. Vyznění a závěry z knihy však naznačují něco, čeho si málokdo všimne.


Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna