Archiv článků

Psí život malého poseroutky

V kategorii Knihy / Aktuality

psi-zivotV nakladatelství CooBoo vychází čtvrté pokračování Deníků malého poseroutky autora a ilustrátora Jeffa Kinneye s názvem Psí život. Jeff Kinney vytvořil hrdinu, který sice vypadá trochu neobvykle, ale na druhou stranu je Greg Heffley úplně obyčejný puberťák a jeho příhody si čtenáři velmi oblíbili.

Markéta Baňková - objev Litery v říši fyziky

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

bankovaSpisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková sama říká, že se o fyzice naposledy učila na základní škole, její první vydaná kniha přitom přibližuje fyzikální zákony, včetně náročných témat, jako je kvantová mechanika nebo teorie relativity. I když ne všichni odborníci prý popularizaci vědy na úkor jistého zjednodušení vítají, Baňková byla za knížku bajek nazvanou Straka v říši entropie označena knižními cenami Magnesia Litera objevem roku 2010. Více na:

Ceny Magnesia Litera jsou rozdány

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

V pražském Stavovském divadle byly v neděli večer rozdány ceny Magnesia Litera pro nejlepší literární počiny roku 2010. Do sedmi kategorií nakladatelé letos přihlásili plných 318 titulů. Nejvíce do sféry literatury faktu (64), překladové literatury (62) a prózy (58). Méně pak do kategorií poezie (49), knihy pro děti a mládež (47), nakladatelský čin (38) a objev roku (26).

Projekt Čtení pomáhá pokračuje

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Webové stránky projektu Čtení pomáhá, jehož cílem je podněcovat děti ke čtení a současně i pomoci druhým, jsou otevřeny. Každý čtenář do 18 let, který přečte některou z doporučených knih a potvrdí to krátkým testem, dostane finanční odměnu, kterou poukáže na dobročinné účely.
Více na odkaze:

 

Projekt scénického čtení LiStOVáNí představuje Komisaře Vrťapku

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Příběh statečného psího komisaře Vrťapky není třeba asi moc představovat, mezi dětmi si již určitě našel své místo. V díle s názvem Komisař Vrťapka a Prokletí zubu moudrosti se Vrťapka vydává do zoologické zahrady, kde se ztratil slon Marlon, kterého navíc strašně bolel zub…Vrťapka má na pomoc při pátrání milou společnost – novinářku kočku Hermínu. Recenzi této knihy najdete v článku Komisař Vrťapka znovu zasahuje.

Celý článek si přečtěte zde.

Cesta slávy

V kategorii Knihy / Novinky

cestaaaaV únoru 2010 přišla na pulty českých knihkupectví velmi zajímavá kniha Jeffreyho Archera pod názvem „Cesta slávy“. Kniha obsahuje strhující příběh ze života George Leigha Malloryho, jenž se díky svému snu, který se snažil uskutečnit přes všechny překážky, stal legendou.

Albatros má narozeniny!

V kategorii Knihy / Aktuality

erbenDen před výročím připadajícím na středu 15. dubna se na pultech knihkupectví objevla kniha, kterou nakladatelství tehdy ještě pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK) v roce 1949 vydalo jako vůbec první, Říkej si a hraj od Karla Jaromíra Erbena.

Setkání s Olgou Tokarczukovou

V kategorii Knihy / Aktuality

tokarczukov1Zveme vás na setkání s přední polskou spisovatelkou Olgou Tokarczukovou ve středu 13. května od 18.00 hod. v Mahenově knihovně v Brně. Autorka vystoupí i v rámci veletrhu Svět knihy v Praze v sobotu 16. května.

Svatý démon (Pavel Brycz)

V kategorii Knihy / Novinky

svat_dmon_2Příběh falešného mesiáše ze 17. století není klasickou historickou prózou, alepsychologickým podobenstvím o sociálních rolích, které jsou nám světem vnucovány aze kterých chceme vždy znovu a znovu vystoupit, abychom nakonec zjistili, že to lzejen za cenu sebezničení.

 

Kulturní portál Scena.cz slaví 10. výročí

V kategorii Knihy / Aktuality

scena1. kulturní portál Scena.cz si připomíná deset let. Přesně 27. března 1999 ve 20:10 h vyšel totiž na adrese www.scena.cz první článek - rozhovor s hercem Janem Potměšilem. Scena.cz si za tu dobu rychle získala své čtenáře, v současné době překročil jejich průměrný denní počet 1.280, měsíční průměr za rok 2008 je 39 057. V roce 2007 jej například navštívil milióntý čtenář.

Zimní les (Patrick McCabe)

V kategorii Knihy / Novinky

patrick_mccabe_zimn_les_2Vypravěčem románu je londýnský novinář Redmond Hatch, který se v osmdesátých letechdvacátého století vrací do krajiny svého dětství, zapadlého irského městečka, abyzde zdokumentoval změny, jimiž prochází moderní irská společnost. Setká se s lidovýmhudebníkem Nedem Strangem, jehož povídačky ho brzy uchvátí. Až mnohem později seHatch dozví, že Strange byl pedofilní vrah, který skončil život sebevraždou vevězení.

Hiphop a smuteční marš

V kategorii Knihy / Recenze

hiphopS tím, jak česká literatura kompletuje poslední výhonky, které se jí v zabetonovaných časech rozrostly za železnou oponu, došlo i na ztraceného syna Jaromíra Konečného (1956). Někdejší čistič kanálů z ostravských hutí, lodník z labského remorkéru a montér z libyjské pouště, jenž byl na konci 70. let součástí třetí kultury a stranou od dvojice viditelnějších mu bylo dobře, dokud kolem nezačal slídit soudruh estébák, strávil rok 1982 v německém uprchlickém táboře.

Baobab na Světě knihy

V kategorii Knihy / Aktuality

houska3

Baobab na Světě knihy najdete na společném stánku nezávislých nakladatelů L808. Přijďte, na krámě bude veškerá produkce Baobabu, novinka z edice BigBao Zimní Bitva. Oceněné knihy: Poklad starého brouka, Knihafoss a další. A samozřejmě jedna globální bomba vydaná lokálním Baobabem - Tobiáš Lolness. Kromě knih také sběratelský arch samolepek s Baoplány, nové plakáty k Zimní bitvě a Júle a Hmýze, více než 40 druhů pohledů atd...Malé, ale propečené houstičky?

Rozečtený Visegrad

V kategorii Knihy / Aktuality

alchymistaVydavatelství Tympanum připravilo nový projekt na jehož realizaci požádalo o grant Mezinárodní Visegradský fond. Cílem projektu je pozvednout povědomí o současné literatuře v regionu, seznámit s nejvýraznějšími knihami mladé generace autorů a zároveň přispět k šíření moderní myšlenky audioknih. Projekt vybírá 4 nové knihy mladých autorů a chce je vydat v oblíbeném formátu MP3 jako nezkrácené audioknihy.

Záznam z Magnesia Litera

V kategorii Knihy / Aktuality

magnesia_litera Slavnostní vyhlášení literární soutěže Magnesia Litera se konalo 20. dubna 2008 ve 20.00 hodin v pražské Městské knihovně. Česká televize jej vysílala v přímém přenosu na kanálu ČT2. Součástí slavnostního večera bylo 7 minutové vystoupení LiStOVáNí, které uvedlo ukázku z knihy a naši květnové premiéry SIMION VÝTAŽNÍK. Odkaz na iVysílání pořadu na stránkách České televize je níže uveden. Vystoupení LiStOVáNí můžete najít mezi 19 a 26 minutou záznamu. Pořad uváděl Jan Burian.

Peking Not Fucking (Jakub Šofar)

V kategorii Knihy / Novinky

peking_not_fuckingV léčebně dlouhodobě nemocných literárních armatur mívá noční službu šílený Hölderlin. Kašle na svoje povinnosti, nebloudí po chodbách, pořád jen mlátí svým pyjem do kláves odloženého klavíru minimalistické nokturno s matoucím názvem Hyperion. Poslední emerita v socializovaném světě představ ale neslyší, že filc na kladívkách je už dávno pryč. Deformované tóny se hroutí, zvuk je recyklován na nerozlišitelné vzdechy a šumy civilizace. Jaká slast pro všechny internované, kdyby se ten šílenec někdy netrefil.

Borgesův svět (Václav Cílek)

V kategorii Knihy / Novinky

borgesuv_svetBorgesův svět jsou knihy. Na počátku této knihy však byly obrázky Heleny Wernischové. Václava Cílka oslovily natolik, že začal hledat text, jenž by je ilustroval. Po několika měsících instinktivně sáhl po Borgisových esejích: základ byl nalezen. Pak se staly dvě podivné věci: Helena Wernischová se po letech "mlčení" prodchnuta neznámou silou znovu rozkreslila a pro Václava Cílka se stal Borges jen jakýmsi dveřníkem do světa knih, který jako by s ním již nesměl jít dál...

Zlatá stuha 2008

V kategorii Knihy / Aktuality

zlatastuha07ZLATÁ STUHA je udělována nejlepším knihám pro děti a mládež, vydaných v předchozím roce. Soutěž má tři samostatné části zaměřené na oblast původní české tvorby pro děti a mládež, na oblast překladovou a výtvarnou. Všechny části jsou rovnocenné a také jednotlivá ocenění v obou částech jsou rovnocenná. Výstava nomoovaných kniha na Zlatou stuhu 2007 proběhne na veletrhu Svět knihy 2008 24. - 25. 4. 2008. Vyhlášení cen proběhne v sídle sídlo MK ČR, Praha 1, Maltézské nám. 1 29.5. v 15.00 hodin.

Mikołaj Łoziński a Svět knihy 2008

V kategorii Knihy / Aktuality

lozinskiMikołaj Łoziński (nar. 1980) vystudoval sociologii v Paříži a ještě nedávno se živil hlavně jako fotograf. Jeho románový debut Reisefieber mu však vynesl prestižní cenu Nadace Kościelských (2006) a nominaci na literární cenu Nike (2007). Zatímco většina současných mladých autorů se snaží šokovat a bourat konvence, Łoziński, označovaný za „Bergmana prózy", překvapil vybroušeným, klidným stylem a zralostí pohledu na lidskou psychiku.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna