Archiv článků

Jak naučit děti číst knížky?

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

Častá to otázka rodičů a učitelů. V podstatě velice JEDNODUŠE. Přiveďte je na představení scénického čtení s názvem LISTOVÁNÍ, tak, jak jsme to zažili 25.5.u nás ve škole ve Znojmě. Herci z Brna Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Lenka Janíková nám s úžasnou energií, chutí a elánem předvedli herecký koncert se čtením knížek, který určitě probudí /a u nás také probudil/ zájem dětí o čtení, dokonce i u těch zavile nečtoucích, kteří, po představení, tvrdili, že „to fakt bylo dobrý, a že si tu knihu musí sehnat“. Vybrané tituly „Kouzelná baterka“ Olgy Černé, „Kvak a Žbluňk“ Arnolda Lobela, “Ztraceni v čase“ Petry Braunové a „Život k sežrání“ Mikaela Olliviera byly zvoleny s citem pro dětskou duši a s ohledem na daný věk. Spokojené úsměvy na tvářích dětí i jejich učitelů mluví za vše.
(Renata Hubačová, ZŠ a MŠ Znojmo) 
Fotografie z představení ze Znojma najdete zde

Noc literatury 2010

V kategorii Knihy / Aktuality

ilustr-homepage12. května 2010 proběhne v Praze již čtvrtý ročník projektu Českých center Noc literatury, který české veřejnosti kreativním způsobem přiblíží pestrost současné literární Evropy a kouzlo velkých i malých literatur.

Stín na severu (Pullman Philip)

V kategorii Knihy / Novinky

pullmanHistorické thrillery nebo také staromódní viktoriánské krváky, tak Pullman na svých webových stránkách označuje čtyřdílnou sérii knih o Sally Lockhartové. Záměrně v nich zpracovává otřepaná klišé melodramatu a činí tak s gustem a umem dobrého vypravěče. Druhý příběh z kvarteta se opět odehrává v temných, špinavých uličkách i ve vyhlášených salonech a kabaretech viktoriánského Londýna.

Výroční ceny nakladatelství Albatros

V kategorii Knihy / Aktuality

kahoun_2ALBATROS nakladatelství, a. s. rozdělovalo výroční ceny za rok 2008. Během slavnostního vyhlášení v Klubu Lávka se celkem jedenáct spisovatelů, ilustrátorů, grafiků a překladatelů stalo držiteli ocenění, jehož prestiž se odvozuje nejen z šedesátileté tradice trvání nakladatelství a těchto cen, ale především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, které tato cena vyjadřuje.

Svět knihy Praha / LiStOVáNí

V kategorii Knihy / Aktuality

nove_logo_listovaniI letos se budeme nějak spolupodílet na běhu mezinárodního veletrhu Svět knihy Praha. Už od jeho oficiálního zahájení, po načítání nejrůznějších ukázek knih, jejich křtů a samozřejmě budeme číst i pro děti. Níže je podrobný rozpis.

 

Slavnostní zahájení veletrhu Svět knihy

V kategorii Knihy / Aktuality

nove_logo_listovani14. května v 10 hodin ve Velkém sále (střední hala Průmyslového paláce na Výstavišti Praha-Holešovice) moderuju za přítomnosti významných představitelů české vědy a kultury a vzácných hostů z České republiky a zahraničí (jak zní na pozvánce) společně s ředitelkou Danou Kalinovou, slavnostní zahájení jubilejního 15. ročníku veletrhu Svět knihy Praha 2009.

Leena Lehtolainen: Spirála smrti

V kategorii Knihy / Novinky

spirala_smrtiV další knize nejoblíbenější finské autorky detektivních románů Leeny Lehtolainen vyšetřuje vrchní inspektorka policie v Espoo Maria Kalliová vraždu talentované mladé krasobruslařky a vycházející mezinárodní hvězdy Noory Nieminenové. Musí spěchat, aby případ uzavřela ještě před odchodem na mateřskou dovolenou, ale vyšetřování se komplikuje.

Nevšední čtení pohádky děti zaujalo

V kategorii LiStOVáNí­ / Napsali o nás

lilindaVzbudit netradičním způsobem v dětech zájem o knihy a čtení se rozhodl tým mladých herců z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Městského divadla Brno. Do zlínské Krajské knihovny Františka Bartoše ve čtvrtek ráno zavítala část ansámblu, aby dětem nabídla pohádku z pera Annette Herzogové Lililinda Superhvězda. Před malé diváky předstoupila Lenka Janíková společně s Lukášem Hejlíkem a na improvizovaném jevišti rozehráli příběh, který okamžitě zaujal všechny posluchače.

Festival spisovatelů 2008

V kategorii Knihy / Aktuality

festival_spisovatelu1Ve dnech 1. - 5. června 2008 proběhne již 18. ročník Festivalu spisovatelů Praha. Za osmnáct let se Festival spisovatelů Praha zařadil do evropského literárního kalendáře. Časem se měnil a rozrůstal, ale jeho základní myšlenka zůstala stejná - zvát do Prahy zajímavé spisovatele, představovat je českému publiku a podporovat kulturní kontinuitu.

Špeky (Rob Grant)

V kategorii Knihy / Novinky

spekyHumorný román jednoho z autorů Červeného trpaslíka vypráví o tom, jak těžký život mají tlusťoši (a někdy i ti ostatní). Hrdiny jsou kuchař, který se už na sebe nemůže podívat, protože je nesmírně otylý, anorektička, která se na sebe nemůže podívat, protože si připadá odporně tlustá, a mladý seladon, který se na všechny ty sádelníky kolem sebe nemůže ani podívat, zato na sebe a štíhlé dívky se dívá strašně rád.

Auta vjíždějí do lodí

V kategorii Knihy / Recenze

petr_hruskaJe-li báseň krystalem, v němž se kondenzuje a odráží okolní svět, pak si nelze nevšimnout její podobnosti s automobilem či benzínovou pumpou. Automobil, na jehož kapotě se v odlescích zračí nebe i země, nás unáší prostorem a časem vstříc benzínové pumpě, kde se nasčítané kilometry mění v místo nečekané blízkosti. Petr Hruška nepochybně není jediný, kdo si něčeho takového všímá, v jeho poezii však protnutí jedinečného okamžiku lidského života s nekonečností vesmíru nabývá nové intenzity a výjimečného výrazu.

Poklad starého brouka

V kategorii Knihy / Recenze

olga_cernyJulie se na prázdninách u tetičky nemá čím zabavit. Až tetina vzpomínka: „Tvoje máma, když byla malá, stavěla u pařezů domečky pro trpaslíky," holčičku přivede na nápad zkusit to také. Do jejího mechového domku se nastěhuje brouk, a za to, že mu Julča pomůže se stěhováním, jí věnuje kousek svého „pokladu" - kamínek. Ten jí má splnit přání: „Aby se tu něco dělo." A věci se opravdu začnou dít. Najednou má mnoho nových známých (seznámí se starým broukem, mravenci, pavoučicí, housenkou, ještěrkou, můrou a blechou) a zažívá s nimi příběhy, o nichž se ostatním dětem může jenom zdát.

Prezentace knihy Kouzelník z Pekingu

V kategorii Knihy / Aktuality

kouzelnik_z_pekinguChtěli bychom Vás pozvat na dvě prezentace knihy Kouzelník z Pekingu od autorky Markéty Hejkalové. Přijďte se podívat v úterý 27. května v 17 hodin v Domě knihy Kanzelsberger, Václavské náměstí 4, Praha 1. Nejenom o knize, ale především o současné Číně bude hovořit český velvyslanec v Pekingu Vítězslav Grepl. Spolupořadatelem besedy je Společnost přátel PEN klubu. Další informace o akcích v Domě knihy Kanzelsberger najdete na www.kanzelsberger.cz

Když fízla nazvu podprase, je to literární obrat

V kategorii Knihy / Rozhovory

placak_fizlPro mnohé, a to včetně autora samého, to bylo velké překvapení. Spisovatel a novinář Petr Placák (1964) žádnou cenu nečekal, a také si pro ni nepřišel. Jeho nekompromisní účtování s minulým režimem nazvané Fízl (Torst) se v letošním ročníku soutěže Magnesia Litera stalo nejlepší publicistickou knihou roku.

Let čarodějnice

V kategorii Knihy / Recenze

let_carodejnicePoslední vydaný titul Emila Hakla (O létajících objektech, 2004) po mém soudu poukazoval na ztenčující se zásoby empirické materie, o které by mohl Jan Beneš, Haklovo ustálené alter ego, rozprávět. Jednalo se zkrátka o střídmější knihu, u níž se čtenář už neměl tolik příležitostí pobavit, jakož i podivit. S novým románem Let čarodějnice ale autor do značné míry čachroval, takže mnohé vypadá trochu jinak.

Pouť lásky zasněženou krajinou

V kategorii Knihy / Recenze

fischerovaVzájemná korespondence mezi během lidského života, proměnami přírody a lásky je tradičním námětem poezie. Na jaře láska propuká, v létě vrcholí, na podzim odeznívá a v zimě přichází smíření. Sníh pokrývající krajinu tlumí naše city a v mrazu zaniká hlas i touha. Zima je časem ticha, čekání a stáří; obdobím mrazivé krásy, kdy pod ledovým krunýřem prosvítají zářivé sny, jež vystupují na povrch trhlinami a ruší plynutí času.

Šárka od Claudia Forti

V kategorii Knihy / Recenze

forti_sarkaClaudio Forti je profesí lékař, jeho hlavní životní náplní se však stala práce pro divadlo. Vedle divadelních her napsal i několik operních libret a povídek, Sarka je jeho prvním románem. Za italským názvem románu se, jak je na první pohled zřejmé, skrývá české ženské jméno Šárka. Jmenuje se tak spoluprotagonistka příběhu pojednávajícího o zajímavém tématu života ve virtuálním světě Second life.

Petr Nikl

V kategorii Knihy / Rozhovory

petr_niklJsou hledající, objevující, tajemné a hlavně jiné. Dá se jednou větou říct o knížkách pro děti spisovatele a ilustrátora Petra Nikla. Proto nejsou  populární, jednoduché a zábavné, jako kresby a příběhy psa Filipsa. Ale právě proto jsou výjimečné. Taky vám ta spousta přídavných jmen nic neříká? Nedivím se, protože jen slovy se takové knihy popsat nedají. Musíte totiž použít také zrak, fantazii (pokud ji máte) a pokud to umíte, také hmat. Pak si Niklovy knihy můžete vychutnat nejen vy, ale i vaše děti v celé své kráse a po dlouhé roky, co budou ve vaší knihovně.

Tušení podrazu (Ondřej Neff)

V kategorii Knihy / Novinky

tuseni_podrazuSpisovatel Ondřej Neff svou nejnovější knihu Tušení podrazu tentokrát nejenom napsal, nýbrž také pomohl ilustrovat. Jak? Fotografiemi. Navštívil smíchovské Malvazinky a na tomto hřbitově pietně vytvořil řadu snímků.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna