Archiv článků

Na psychoterapeutické vlně

V kategorii Knihy / Novinky

zve_1Na podobné vlně jako Spratek je také další kniha Torey L. Hayden Zvíře - Příběh o klukovi, který promluvil. Jsou knihy, které pohladí, zatímco jiné jdou čtenáři proti srsti - přesto se od nich ale nemůže odtrhnout. Jednou z nich je další příběh zkušené dětské psychoterapeutky, tentokrát o teenagerovi Kevinovi, který se na začátku románu utíká před lidmi do pomyslné klece stolů a židlí. Pod stolem a chráněn židlemi odmítá komunikovat a nikdo si s ním neví rady. Jeho lékařská anamnéza není k nalezení, není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil.

Stojí za povšimnutí - Spratek Torey L. Hayden

V kategorii Knihy / Novinky

spratek_1V nakladatelstvín Portál vyšel již před časem příběh dítěte, které nikdo nemiloval. Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti. Spratek vychází též jako audiokniha na pěti CD.

Zveme Vás na autorské čtení a křest knihy

V kategorii Knihy / Aktuality

hakl_1Zveme Vás na autorské čtení a křest knihy Emila Hakla INTIMNÍ SCHRÁNKA SABRINY B. - FINAL CUT (v LiStOVáNí připravujeme na leden) dne 2. 12. 2010 od 17,30 hodin v Knihkupectví Seidl (Štěpánská 26, Praha 1). Kniha je autorským přepisem již v devadesátých letech vydaného románu s původním názvem Intimní schránka Sabriny Black.

Evropská kniha roku? Polský Gottland o Česku

V kategorii Knihy / Aktuality

gottland_cover_malyBrusel - Evropskou knihou roku v oblasti beletrie 9. prosince v Bruselu vyhlásí titul o Česku, byť občas líčeném dost ironicky. Jde o Gottland polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, který v češtině vyšel roku 2007 a stal se bestsellerem. „Gottland se do hlasování letos dostal díky tomu, že knížku právě přeložili do francouzštiny," říká zpravodajka MF DNES v Bruselu Kateřina Koubová, která byla členkou čtrnáctičlenné poroty složené z novinářů a zahraničních korespondentů.

Jak rozkrájet dort a další matematické záhady

V kategorii Knihy / Novinky

dort1To, že si lidé často pod slovem matematika představují pouhou rutinní aritmetiku, jí na oblibě pochopitelně moc nepřidává. I tu sice někteří z nás v jakémsi masochistickém vytržení považují za zábavnou, ale jen pokud ji dokonale ovládají. Pokud jí nerozumíme, je to horor. Mimoto není snadné oblíbit si nějaký předmět, když se za našimi zády neustále tyčí kdosi s velkou červenou propiskou v ruce a číhá na každé naše drobné pochybení, aby nás mohl tvrdě ztrestat.

Zločin lorda Artura Savila

V kategorii Knihy / Novinky

zlocin1Irský dramatik, básník a spisovatel Oscar Wilde ve své osobě spojoval ideál svobodného umělce bořícího společenské konvence, autora úchvatných podobenství a vtipného glosátora, s člověkem, který nesmírně touží po vlastní popularitě a je schopen aktivně propagovat své dílo. Podle dobových svědectví byl skvělým vypravěčem, schopným řadu hodin bavit společnost.

Příšery templetonské

V kategorii Knihy / Novinky

Autorce se v debutovém románu úspěšně podařilo skloubit několik rozdílných rovin vyprávění a žánrů v jednolitý čtivý celek s poutavým příběhem. Hlavní osu příběhu tvoří pátrání mladé hrdinky, vypravěčky Willie, po jejím biologickém otci. Mladá vědkyně se z osobních důvodů (je těhotná se svým školitelem z archeologie) vrací do rodného města Templeton ve státě New York. Musí se vyrovnat s novou životní situací a konfrontovat se se svou matkou.

Vstříc bouři

V kategorii Knihy / Novinky

vstric_bouriDne 16.11. se dostává na český trh nová autobiografická kniha amerického spisovatele Normana Ollestada. Jedná se o dobrodružný a psychologický příběh tehdy jedenáctiletého chlapce, který jako jediný přežil leteckou havárii. Kniha, která se hned po svém vydání setkala v USA s obrovským úspěchem, poutavě vypráví, jak autor přežil leteckou katastrofu, jak zpracovává smrt svého otce, který při ní zahynul a jaké následky to mělo pro jeho budoucí život.Kniha Normana Ollestada zaujala i filmovou společnost Warner Bros., která si na tento dobrodružný psychologický příběh koupila filmová práva.

Běguni (Olga Tokarczuková)

V kategorii Knihy / Novinky

beguniV Polsku je vydání poslední knihy Olgy Tokarczukové považováno za literární událost roku 2007, a podle mnohých je to opravdu nejlepší kniha známé autorky. Nový, dlouho očekávaný román, kterému zasvětila tři roky práce, je odvážným dílem, v němž vypovídá hodně o sobě a svém vidění světa. Běguni (Poutníci) byli příslušníci ruské pravoslavné sekty z osmnáctého století. 

Rubato (Rudolf Sloboda)

V kategorii Knihy / Novinky

sloboda_rubatoSlovenský básník a filmový scenárista, autor románů, novel, povídek, básnických sbírek, scénářů a knih pro děti Rudolf Sloboda se narodil v roce 1938 a zemřel 6. října 1995 vlastní rukou. Do literatury vstoupil románem Narcis (1965); v českém překladu vyšly jeho romány Rozum (1982, č. 1989) a Láska (dokončeno v roce 1972, vyšlo 2002, č. 2005).

Istanbul: vzpomínky na město

V kategorii Knihy / Recenze

pamuk_istanbulOrhan Pamuk, který pochází z bohaté, plně europeizované rodiny, absolvoval západní školy a sám pracuje jako profesor komparatistiky na Columbia University (stejně jako podobně civilizačně dvoudomý Edward Said), věnuje ve své knize velkou pozornost zvláště tomu, jaký je Istanbul „viděný očima Západu", a dokonce se vyznává z toho, že pokud potřebuje vědět, co se dělo na ulicích, na nichž prožil skoro celý svůj život, několik set let před jeho narozením.

Křest nové básnické sbírky Tomáše Míky

V kategorii Knihy / Aktuality

tomas_mikaPřijdtě se podívat v pátek 14.12. v 19:00 do Mlýnské kavárny na Kampě. Budou zde pokřtěny a poprvé čteny dvě knihy – nová básnická sbírka Tomáše Míky Deník rychlého člověka a soubor minipovídek nizozemského autora Toona Tellegena Dvě staré babky. Součástí večera budou scénická čtení, výstava ilustrací Saši Švolíkové z knihy Dvě staré babky a koncerty skupiny Despotický sektářský country club Johnnyho Cashe a skupiny Siderodrom, jejíž zvukové nahrávky doprovázejí čtené básně ze sbírky Deník rychlého člověka na CD, které je součástí knihy.

Iva Procházková: Otcové a bastardi

V kategorii Knihy / Novinky

prochazkovaIva Procházková (1953) píše od svých devatenácti let. Jedenáct let strávila v exilu v Rakousku a Německu. Psala divadelní hry a knihy, především pro děti a mládež. Některé byly oceněny prestižními literárními cenami a přeloženy do mnoha jazyků. V roce 1995 se vrátila do České republiky. V současné době se živí jako spisovatelka a scenáristka.

Jan Haubert: Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku

V kategorii Knihy / Novinky

jan_haubertPunková kapela Visací zámek slaví, jak zní z jejich internetových stránek, „stříbrnou svatbu" - a jejich frontman Jan Haubert (1960) se ve stejný čas podruhé představuje jako literát: zatímco předloni sebral do knížky Básně aneb Visací zámek podle Jana svoji poezii, nyní u stejného nakladatele (brněnský Julius Zirkus) vydává první prózu.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna