Archiv článků

Dvě novinky nakladatelství Host

V kategorii Knihy / Novinky

Nakladatelství HOST vám nabízí dvě novinky:
Půlnoční hora -Jean-Marie Blas de Roblés - tento brilantní román je podivuhodným svědectvím o duchovním hledání a zoufalé touze po vykoupení, které v mnohém připomene nejlepší prózy Hermanna Hesse   a
Julius Zeyer, lumírovský básník v duchovním dění Evropy - kniha je věnována jednomu z reprezentativních spisovatelů moderní české literatury, jehož dílo je vlivnou součástí nyní znovu doceňované kultury druhé poloviny 19. století a přelomu 19. a 20. století ...

Přečtěte si: "Tak pravil hlemýžď"

V kategorii Knihy / Aktuality

hlemyzdTak pravil hlemýžď .. Je název knihy britského novináře Stephena Clarka. V českém překladu Ivana Vávry právě vychází jako žhavá novinka v nakladatelsví PLUS. Jak bez úhony přežít v zemi, kde na vás čeká spousta nečekaných nástrah a jazyk místních obyvatel je veskrze záludný? V zemi, která se vychloubá svými vybranými způsoby, s jejichž pomocí s vámi ovšem její obyvatelé nezřídka dost nevybíravě vymetou....
Další vtipná pozorování o svérázu francouzského života Stephena Clarka, lze číst jako zábavné čtení na prázdniny a dodatek k veleúspěšné čtyřdílné sérii Merde. (Merde Rok v Paříži 2007, Už zase skáču přes Merde! 2008, Celkem jde o Merde! 2009, Merde Impossible 2010). Celá série také vyšla v nakladatelství PLUS.

Ediční plán nakladatelství Odeon

V kategorii Knihy / Novinky

nove_logo_listovaniSoučasný Odeon navazuje na tradici známého nakladatelství, jež bylo v naší historii spjato s vyspělou knižní kulturou a bylo synonymem kvalitních publikací, ať už překladových nebo domácích autorů. Jako jedni z prvních Vám poskytujeme Ediční plán na červenec - prosinec 2009. 

 

Svatava Antošová: Vlčí slina

V kategorii Knihy / Recenze

vlci_slinaVlčí slina, devátá kniha Svatavy Antošové (1957), vznikala v letech 1996-2006. Básnická skladba se během let vyvíjela, což mohou posoudit čtenáři Dekadentu Geniálního, Paka, Salonu Práva, ba i Tvaru, kde byly jednotlivé úryvky tištěny. Skladba sestává se ze tří částí: temného mýtu Churmukum, fatalistického Davu Beznoh a milostného zpěvu Bohoděje.

Kdo to čte, je prase

V kategorii Knihy / Recenze

kdo_cteJen co Ivan Wernisch (1942) uchystal pro brněnské Druhé město Quodlibet ze své rozsáhlé práce literárního archeologa, tj. třetí díl výboru z textů těch spisovatelů, kterým dějiny nepřály a odsoudily je k zapomnění - už je tu v jeho podání „všehochuť" další a opět staronová: v pražské Pasece právě vydali knihu s varovným titulem Kdo to čte, je prase a s podtitulem „Z Kryptadií K. J. Obrátila, příspěvků ke studiu pohlavního života našeho lidu, vybral a uspořádal Ivan Wernisch".

Mrtvému nože netřeba (Jón Árnason)

V kategorii Knihy / Novinky

arnasonOstrov sněhových bouří, ledu a horké lávy, v zimě utopený ve tmě, se stal zdrojem nebývalé zásoby lidových pověstí. Nepředvídatelná, neustále se pohybující krajina zrodila obry vrhající se na osamělého poutníka, obryně lačné mužské náruče, skřítky - skryté bytosti, žijící v neviditelném světě navlas podobném tomu lidskému, i čaroděje čelící jim všem. Vliv křesťanství rozšířil tuto škálu o raracha a čerta, jejichž ďábelské kousky však rychle blednou tváří v tvář nápadům prostého Islanďana.

Rosteme s knihou na pohádkovém festivalu v Jičíně

V kategorii Knihy / Aktuality

jicin_vystavaBrány pohádkového Jičína se otevírají 11. září 2007. Ale už teď se můžete podívat, co všechno na tomto velkém festivalu o knížkách a pro děti připravil projekt Rosteme s knihou. Takže už teď si zapište datum do svého kalendáře. Velký svátek pohádek se blíží...

Model (Lars Saabye Christensen)

V kategorii Knihy / Recenze

christensen_modelTvorba Larse Saabyeho Christensena (1953), v současné době jednoho z nejznámějších a nejpřekládanějších norských spisovatelů, pronikla i na náš knižní trh: v roce 2004 vyšel česky jeho veleúspěšný román Poloviční bratr (2001, Halvbroren) a nedávno se k němu přidala kniha Model (2005, Modellen).

Trvání v proměně (Aleš Haman)

V kategorii Knihy / Novinky

haman_trvanivpromeneMožnost nahlédnutí literatury jako oblasti umělecké tvorby otevírají především tři opěrné body: literární historie, teorie a kritika. V nich spočívá schopnost porozumění dotyčnému odvětví. Pohybovat se ve všech třech sférách je pochopitelně náročné, a proto přirozené málokomu – přestože vzrůstající míra součinnosti zmíněných položek posiluje potenci ideálního výsledku, jímž je cesta k zaznamenání, analýze i reflexi.

Leo Pavlát: Kde není útočník, není zachránce...

V kategorii Knihy / Aktuality

leo_pavlatJsou rodiče - a pánbůh zaplať, není jich zas tak málo - kteří svým dětem čtou. Z dobrých důvodů potvrzených psychology, učiteli i zkušeností mnoha generací, mají za to, že otevřít si s dítětem knížku, je v zásadě lepší, než je posadit před televizi či odložit potomka k počítačovým hrám. Ti, kdo svým dětem čtou, tak však dozajista nečiní jen proto, že je to ověřeně dobré a správné. Takoví rodiče mají sami rádi knížky. Věří, že člověk s nimi objevuje nové světy kolem sebe i v sobě, a navíc se s dětmi u knížek krásně povídá. Dobře si to ještě pamatuji a chvíle strávené s dcerami nad pohádkami s odstupem času považuji za zvlášť krásné.

Nejenom velká přehlídka běloruské literatury

V kategorii Knihy / Rozhovory

Rozhovor s Petrem Minaříkem a Sjarhejem Smatryčenkou o nadcházejícím Měsíci autorského čtení. Měsíc autorského čtení je největší český literární festival, který pořádá od roku 2000 nakladatelství a agentura Větrné mlýny. Jeho 8. ročník proběhne v Brně ve dnech 1.–31. července. Vedle linie domácích autorů se v samostatné linii autorských čtení představí i reprezentanti běloruské literatury a kultury. Historicky poprvé bude na jeden den hostem Měsíce autorského čtení Letní filmová škola Uherské Hradiště. Festival lze prožít nejenom v budově Divadla Husa na provázku na Zelném trhu v Brně, ale prostřednictvím on-line přenosů také na internetu.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna