Kristýna Kalinová

Ze dne 23. 03. 2012, kategorie Rozhovory

Uvařím euro-překvapení...

Kristýna Kalinová

Kristýna Kalinová je členem týmu výživových poradců společnosti Wellnessia, která se specializuje na individuální poradenství v oblasti redukce váhy a zdravého stravování. Kristýna pro svou lásku ke gastronomii vystudovala kromě jiného i obor kuchaře.

Píše články nejen o zdravé výživě, ale také články z oblasti gastronomie. V současné době ji můžete vídat v pořadu o vaření Tescoma s chutí, který se vysílá každý všední den na televizní stanici Nova, přičemž rovnou dvakrát na něj můžete narazit ve Snídani s Novou a později vždy okolo jedenácté hodiny dopoledne. A právě od Kristýny, která bude společně s námi vystupovat s knihou (kuchařkou) U nás v Evropě, budete moci ochutnat pokrm, který se pod pokličku překvapení dostane přímo při představení. Těšte se na velkou divadelní kuchařskou show, pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwanzenberga.

Co vás přivedlo k vaření a zdravé výživě?

V kuchyni jsem se ráda motala už od mala. Moje babička trávila v kuchyni většinu času a mě bavilo jí koukat pod ruce a pomáhat jí. Sama jsem začala vařit docela brzo, protože jsem odmítala chodit do školní jídelny, kde mi jídlo vůbec nechutnalo. Tehdy to byly ale spíš pokusy a pamatuju si, že jsem si k obědu připravovala třeba pořád dokola hráškovou omeletu - to bylo asi v 15ti letech. Naše rodina je hodně společenská, táta je skvělý kuchař, od něj jsem toho taky hodně pochytila – jen dezerty mu nikdy moc nešly a to nechával na mě. Od pečení moučníků jsem se pak přirozeně dostala k samotnému vaření a zdravá výživa? To už byl jen konečný impuls, protože od mala závodně tancuji a výživa je se sportem hodně spjatá...Navíc mě baví i veganská či vitarianská (raw) strava, ačkoli se sama těmito směry pouze spíše obohacuji, než řídím – občas mám chuť i na krvavý steak...snažím se hlavně o vyváženou stravu – jídlo je mojí vášní, miluji kvalitní víno, člověk jen musí vědět, jak si životní styl nastavit celkově a jak vše zharmonizovat.

Jakou kuchyň máte nejraději, teď myslím z těch evropských?

Jednoznačně Itálie a Francie, baví mne ale i všechny jiné přímořské země pro své zpracování ryb, plodů moře a zeleniny.

Co vaříte úplně nejraději a pro koho?

Nejradši vařím z čerstvých surovin – zní to asi trochu obšírně nebo možná jako klišé, ale když máte k dispozici kvalitní a čerstvé potraviny, k tomu trochu fantazie a připravujete jídlo s láskou – nemůžete nic zkazit. Vařím ráda pro svou rodinu, přátele a jejich přátele.

Máte nějaký sen, kterého byste chtěla ve svém oboru dosáhnout?

Ráda bych, aby se v Čechách změnil pohled na gastronomii, způsob stolování i zpracování a výběr potravin – neříkám, že tomu dopomůžu já, ale budu ráda, pokud budu mít tu možnost to lidem (do/u)kázat.

Jste zvyklá vystupovat na televizní obrazovce, máte trému z divadla?

Trochu trémy člověk zažívá vždy – ať už jde o divadlo nebo televizi. Fakt je, že s divadlem mám zkušenost zatím pouze z pozice tanečnice – těším se na nový zážitek.

Těšíte se na Listování?

Projekt Listování se mi moc líbí a sleduji jeho rozvoj již od prvopočátků – moc mu fandím a doufám, že se divákům bude naše „eurocooking show" líbit.

Prozradíte nám co uvaříte během představení?

Uvidíme, zadání je, že kluci vyberou za každou zemi nějakou typickou surovinu a já z toho mám něco uvařit. No, bude to možná euro-překvapení i pro mne. Přijďte ochutnat!
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
     
Ministerstva kultury ČR Hlavního města Prahy Statutárního města Brna
Pod záštitou:
  Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR