Pavel Oubram

Ze dne 23. 04. 2007, kategorie Rozhovory

Pohádka s hrůzostrašným osudovým nádechem

Pavel Oubram

Turné s Hodinovým strojkem sice již začalo, ale ještě předtím než se vrhlo na scény LiStOVáNí, se za zády všech diváků tajně připravovalo. Pavel Oubram v potemnělých místnostech kdesi na českobudějovicku otevíral znovu a znovu Pullmanovu strašlivou knihu. Za světla svícnů se nad roztodivným příběhem skláněl spolu s Věrkou Hollou, nejoblíbenější herečkou poličských intelektuálů a také s tajemným mužem nesoucím jméno Drápela!!! Co se dělo? Kdo je onen muž?

Za temné noci, kousek od Lužáneckého parku jsem osvětlen modrou září monitoru napsal několik otázek. Uložil jsem je do dokumentu. Otevřel jsem mailovou schránku. Téměř jsem zaslechl jemné vrzání, když se schránka otevřela. Přiložil jsem ony otázky k dopisu, který poslové elektronického světa na svých zádech nesli k Pavlu Oubramovi a Tomáši Drápelovi. Myslel jsem, že oba muži již jsou dávno ztraceni, že se snad zatoulali někde v podivuhodném příběhu knihy Hodinový strojek. Ve chvíli, kdy jsem oba výborné herce téměř oplakal, došla odpověď. Dovolte mi zveřejnit prvně dopis Pavlův:

Po úspěšné Staré dámě se od humoru přesouváte k mrazivému příběhu Hodinový strojek. Mají se diváci připravit na to, že se budou bát?

No doufáme, že by snad i mohli. Ona je to vlastně taková pohádka s hrůzostrašným osudovým nádechem. Ale i zde se diváci mohou tešit na špetku humoru.

Proč jste si vybrali zrovna tuto knihu? Jak jste se k ní dostali?

K téhle knize jsem se dostal velmi snadno. Lukáš mi jí doporučil, že by to mohl být další odlišný dílek do naší mozaiky a já mu to po přečtení potvrdil. Takže bylo dohodnuto, že tento titul budeme dělat, "obsazení" vyšlo až z okolností. A musím přiznat, že tento jednoduchý příběh se mi líbí čím dál víc.

Listování Hodinovým strojkem dáváš dohromady a režíruješ především ty, jaké to je udělat z knihy představení?

Není to tak úplně pravda. Tomáš s Věrkou se do toho od začátku pustili, takže je to kolektivní práce. Z knihy udělat představení je vždycky dost složitá věc. Základ je udělat úpravu, která má hlavu a patu a přitom tam zůstane styl a podstata knihy. S tím už se vynořují nápady jak co udělat. Důležitá součást je taky hudba, což, jak teď zjišťuji, protože jí dělám poprvé sám, je dost zapeklitá záležitost. A pak to všechno dát dohromady na pár zkouškách, které povolí čas.

Jak zatím postupuje zkoušení a na co se mají diváci těšit?

Postupuje snad dobře. Nerad mluvím o výsledku zkoušení před premiérou. Může se to hrubě vymstít. A mají se těšit na jako vždy výbornou Věrku a samozřejmě na naší novou hvězdu Tomáše Drápelu. A taky na nový styl, který jsme v "LiStOVáNí ještě neměli". A věřte, že už se jen těžko hledá něco nového.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna