Óda na LiStOVáNí

Ze dne 30. 06. 2011, kategorie Reference

Květa M. Západní Čechy

Paní Květa M. ze Západních Čech, inspirována studentskou prací Tomáše, nám napsala svoji "Ódu na LiStOVáNí", kterou rádi uveřejňujeme a děkujeme.

LiStOVáNí = jedno slovo - devět písmen, různé velikosti... ale nejvíce ze všeho to značí OBSAH názvu a ten je daleko hlubší, než se na první pohled zdá.

Význam obsahu je nenápadný a přitom tak známý, vždyť kdo někdy něčím nelistoval. Zasáhne vás v tom nejlepším slova smyslu, jak nejvíc může, aniž si to sami uvědomujete... A ač se může zdát příprava knihy ke zpracování celkem jednoduchá - tzn. od výběru zajímavého titulu - až vlastně po konečný potlesk spokojených diváků - není tomu tak... jde především o to, co nejvíce vystihnout "živoucí " knihy - formou scének, kostýmů, výběrem hudby apod., probudit tím především u mladých chuť knihy číst a vytáhnout je od tristního civění do počítačů.

Naplněné školy, knihovny, divadla i jiné scény jsou toho důkazem, že se to při LiStOVáNí daří víc a více! Je to také ale i o velké obětavosti všech účinkujících. Nejde nepřehlédnout náročné přemísťování po celé republice, kdy jedno představení stíhá druhé. To o něčem hodně svědčí... A je obdivuhodné, kdy pan Hejlík v danou chvíli předstoupí před diváky a nenuceným úsměvem uvádí chystanou knihu. Jsou znaveni (denně i šest představení), daleko od svých rodin a přesto přijíždí vždy perfektně připraveni, aby dotvářeli skvělé zážitky... a jen ti nejzasvěcenější ví, že ovan spálené gumy stoupá z pneu červeného sedanu, kterým Listováci přijeli a to na časový (možná časovaný) doraz !

Nad rámec času jsou ochotni pobesedovat, doporučovat další knižní tituly a donekonečna vštěpovat jak knihy krásně voní... a po jejich vystoupení to ví už úplně každý, i ten, který ani tak moc nečte... a to je ten největší a nejpodstatnější přínos LiStOVáNí. A jsou to i jiné literární akce, kterých se umělci účastní - např. SVĚT KNIHY... MEZINÁRODNÍ TÝDNY ČTENÍ DĚTEM... NOC LITERATURY... LETNÍ KNIŽNÍ VELETRH... NOC S ANDERSENEM a jiné projekty.

LiStOVáNí přeji, ať se nemusí potýkat ničím menším, než jsou peníze, ale ty jsou (až) na prvním místě... a víme, že bez nich to nejde ani nikde jinde ve světě. Tak věřme, že ten, kdo má co dočinění v přerozdělování financí v kultuře, bude tomuto záslužnému projektu maximálně vstřícný a nápomocen.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna