Láska a tělo

Název knihy: Láska a tělo, Autor: Arnošt Lustig, Nakladatelství: Mladá fronta

V jedné z posledních knih se Arnošt Lustig pokusil o konečné zúčtování s tématy, která poznamenávají celou jeho tvorbu – nepochopitelnost nacistické myšlenky na vyhlazení Židů na straně jedné a láska k životu a ke všemu tělesnému na straně druhé. Hlavní představitelé, mladí lidé plní tělesných tužeb Gabriela Lágusová a Josef Reinisch, prožívají v terezínském ghetu svou zakázanou lásku. Transport může přijít každým dnem, a tak útěchu nacházejí hrdinové knihy pouze jeden v druhém. Žijí naplno a vyslovují věci, které by nebýt tlaku okolností možná ze sebe možná nikdy nevypustili. Přežívají, dokud mají tělo toho druhého. Výsledkem je příběh plný milostných vyznání i esejistických podobenství o smyslu života.
- v rámci projektu AL90, nedožitých 90.narozenin Arnošta Lustiga
- účinkují: Bára Jánová, Lukáš Hejlík, Zdeněk Černín (alt.Alan Novotný)
- vydalo nakladatelství Mladá fronta

Ukázka z knihy

Arnošt Lustig

(*1926, Praha, +2011, Praha) byl český židovský spisovatel a publicista světového významu, autor celé řady děl s tématem holocaustu. Arnošt Lustig byl roku 1941 z rasových důvodů vyloučen ze školy a o rok později poslán do Terezína. Prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti a až do osvobození se skrýval.
Od podzimu roku 1946 studoval na VŠPS. Přispíval do různých periodik. Jako zpravodaj Lidových novin byl roku 1948 vyslán do Izraele v izraelsko-arabské válce. Lustig byl redaktorem Čs. rozhlasu, vedoucím kulturní rubriky týdeníku Mladý svět, pracoval jako scénárista Čs. filmu. Po srpnu 1968 odešel do Jugoslávie a v roce 1970 se usadil v USA. Zde mimo jiné přednášel film, literaturu a scénáristiku na American University Washington, D.C.
Lustigovo literární dílo je poznamenáno tragickým osudem Židů a holocaustem, i vlastními zážitky z koncentračních táborů.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna