Muž, který miloval Yngveho

Autor: Tore Renberg, Nakladatelství: Doplněk

Píše se začátek roku 1990, v Evropě se hroutí komunistický režim a probíhají zásadní změny. V jihonorském Stavangeru chodí do druhého ročníku gymnázia mladý rebel Jarle Klepp. Jarle hraje v punkové kapele, má kamaráda anarchistu, krásnou přítelkyni a vyhraněné názory na většinu věcí. Jeho hlavním cílem je nebýt jako ostatní a dávat to patřičně najevo. Jednoho dne se ve škole objeví nový spolužák, úplně obyčejný světlovlasý kluk, který ničím nevyniká. Vlastně něčím však přece - je krásný. Setkání s Yngvem poplete Jarlemu hlavu a obrátí mu život vzhůru nohama. A lidem kolem něj také. Skvělý román o dospívání, touze a lásce na pozadí významných dějinných událostí, v němž si připomenete atmosféru tehdejší doby.

Do češtiny přeložila Kateřina Krištůfková

  • Premiéra: září 2016
  • Délka: 50 minut
  • Kategorie: Repertoár

Tore Renberg

* 1972 Norský spisovatel, scenárista, dramatik a hudebník. Prvně se proslavil v roce 1995 částečně autobiografickou pentalogií o Jarle Kleppovi (2003-2011), která se stala norským bestsellerem a dvě její části byly zfilmovány.

Výrazný mezinárodní průlom mu přinesl první díl plánované tetralogie ze stavangerského podsvětí, který pod názvem Tak zítra vyšel v roce 2013 (česky 2015). V této sérii narušuje tradiční strukturu detektivních románů a do dramatické zápletky zakomponovává prvky tragédie, komedie i literatury pro dospívající mládež. Mísením a rychlým střídáním prvků vysoké a nízké literatury tak vytváří alternativní detektivku.[1]

Je nositelem řady norských literárních a kulturních cen.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna