Pražská svatba a jiné erotické povídky

Autor: Zdenek Merta, Nakladatelství: Mladá fronta

Zdenek Merta je vypravěč s neobyčejným darem veselé, dobromyslné ironie. V jedenácti milostných příbězích nešetří fantazií, předvádí muže a ženy v roztodivných situacích, v čase naplněné touhy, často komicky a hravě. Vždycky to však v povídkách jiskří napětím - není úplně jasné, kdo koho svádí: v Letním příběhu to vypravěči tím nejhezčím způsobem nandá dcera jeho někdejší známosti, kdežto v Halloweenu se české dívce napne lano životní pouti na západ, dokonce přes oceán, ale finále nečekaně zamíří do černé Afriky. Smysl pro rytmus prozrazuje na autora jeho hudební profesi a skladba příběhů připomíná dokonale režírovaný koncert. Tím bude jistě i LiStOVáNí knihy, zvlášť když bude mít poprvé živý hudební doprovod. Zdenka Mertu osobně!
- účinkují: Alan Novotný, Petra Bučková (alternuje Markéta Lánská) a Zdenek Merta
- v roce 2014 vydalo nakladatelství Mladá fronta

Zdenek Merta

Patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla.
Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (varhany a dirigování) - v té době v oblasti showbyznysu dlouhodobě spolupracoval s Petrou Černockou. Po absolvování katedry skladby na pražské HAMU se věnoval vlastním hudebním projektům s různými partnery. V pražské Redutě prezentoval dva autorské programy "Trochu jinak" (s Petrou Janů) a "Premiéra" (se Zorou Jandovou). V té době spolupracoval také s Hanou Hegerovou a krátce uváděl publicistický program o hudbě v Československé televizi.
Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. V posledních deseti letech napsal s libretistou St. Mošou pět původních muzikálů pro MDB - "Sny svatojánských nocí" (sedm let také uváděno u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti), "Bastard" (tři letní sezóny uváděno v ND v Praze), "Babylon", "Svět plný andělů" (tři letní sezóny v Divadle na Vinohradech a "Zahrada divů". Za partitury muzikálů "Babylon" a "Svět plný andělů" byl nominován na Cenu Alfréda Radóka.
Od roku 1996 se hraje v Laterně magice představení "Casanova" (scénář a režie Juraj Jakubisko), ke kterému napsal hudbu. V prosinci 2 004 uvedlo Divadlo J.K. Tyla v Plzni jeho operetu "Ferdinand" (libreto Karel Šíp) a v březnu 2 005 Státní opera v Praze jeho a Mošovu operu "La Roulette". Od září 2 006 uvádí MDB také jeho a Šípovu operetu "Ferdinand kd'este".
V roce 1 997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení "Mše" L. Bernsteina na Pražském hradě (dirigent C. Richter, režie S. Moša) - na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel v roce 2 001 na festivalu Moravský podzim. Příležitostně publikuje v různých periodikách.
Patří mezi výrazně všestranné hudebníky - mezi jeho poslední aktivity patří autorská i producentská spolupráce se Z. Jandovou na projektu písniček pro děti "Ryba z Havaje", stejně jako autorství symfonického obrazu "The Last Century" (Ze starého světa) nebo skladby "Tance století" pro trubku a orchestr a "Koncert pro elektrickou kytaru a orchestr".
V poslední době učí skladbu na Státní konzervatoři v Praze.
Kniha Pražska svatba a jiné erotické povídky je jeho prvotinou.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna