Petra Bučková

  • Členem od roku: 2011
  • Bydliště: Praha
  • Angažmá: Na zábradlí
  • Narozen/a: 26. říjen 1978

Biografie

Narodila se v roce 1978 v Brně jako "československé dítě se slovensko-maďarskými kořeny". Vyrostla a dospívala v Táboře v době převratných společenských a politických změn.Divadlo hrála na Moravě i ve Slezsku a nyní žije v Praze.

V sedmnácti odešla z domu a posléze pracovala dva roky v kanceláři. Na JAMU ji vzali napoprvé. "Neznám jsem jiné povolání, které by v sobě slučovalo tolik faktorů, které mě baví. Můžu vyzkoušet všechno. Třeba i umřít několikrát ročně."

Po absolutoriu na brněnské JAMU prošla několika angažmá, Divadlem Petra Bezruče, HaDivadlem, v Husou na Provázku, Polárkou, hostovala v Redutě (na scéně Národního divadla Brno) a ve sklepní scéně Divadla U stolu. Svým velmi spontánním a specifickým herectvím zaujala například v rolích Lady Macbeth (W. Shakespeare: Macbeth, rež. Martin Františák) a Luly (B. Gifford: Z běsilost v s rdci, rež. J. Mikulášek), Julie (W. Shakespeare: Romeo a Julie, rež. H. Mikolášková), Anna (J. Procházka, L. Procházková: Ucho, rež. O. Elbel), Raněvská (A. P. Čechov: Višňový sad, rež. J. Mikulášek), Pavel Juráček (P. Juráček, D. Viceníková: Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., rež. J. Mikulášek).2018 přijala prestižní nabídku angažmá Divadla Na zábradlí. Mezi její současné role patří například Marianne (I. Bergman, J. Mikulášek: Persony, rež. J. Mikulášek).

Od roku 2011 je také součástí originálního projektu Lukáše Hejlíka LiStOVáNí.

V poslední době se orientuje hlavně na filmové herectví, objevila se v koprodukčních filmech Home is here (2016), Zookeeper ́s Wife (2016), Alpha code (2019), Orangentage (2019). Zahrála si výrazné role v několika českých kriminálkách: Vraždy v kruhu (2015), Polda (2016), Specialisté 2. (2017), Hlava Medúzy (2020). V roce 2018/19 si vyzkoušela výraznou roli modelky Nadi Mázlové v Ordinaci v růžové zahradě 2. Za srdci nejbližší považuje roli Aleny v internetovém thrilleru #martyisdead (2019) režiséra Pavla Soukupa. Lásku k dobovým kostýmům si užila v roli Boženy Němcové v hraném dokumentu Tajemství života Boženy Němcové (2020).

Díky své mimořádné jazykové vybavenosti (má státnici z francouzštiny, hovoří anglicky i německy) účinkovala i v oceňovaných seriálech zahraničních produkcí Carnival Row, Génius, Haunted, Soumrak templářů, Brecht, Das Boot 2. V angličtině hrála i na divadle v Prague Shakespeare Company (W. Shakespeare Othello, rež. G. a B. Roberts).

Miluje spolupráci s Českým rozhlasem. Běhá (pro sebe a také charitativní běhy), běžkuje, trénuje s kaskadéry CQB i v Policejní škole a má potápěčský průkaz.

Dvanáct let působila jako Zdravotní klaun a jako tzv. doktorka René Rentgenová navštěvovala v nemocnicích pacienty, a to jak v České republice, tak i v Rakousku. "Jezdila jsem do nemocnic k dětem i na geriatrie a ocitla jsem se na misi Lékařů bez hranic v Kamerunu. Po zkušenosti z africké polní nemocnice se mi doslova změnil život, blbosti už neřeším."

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna