Sladký čtvrtek

 |  Aktuality

Novela světoznámého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, je volným pokračováním románu Na plechárně. Kaleidoskopický řetěz legračních i smutných, napínavých i tragikomických příhod, spojený postavou myslitelského doktora, prolíná stále přítomný zahloubaný filozofický nadhled,

který jako by s sebou na každou stránku nesl jakési vnitřní motto: hleďte, jaké je to hemžení, prosté a ubohé, ale lidské; takový je život, a děkujme mu za to, že jej můžeme s těmi prostými, drsnými, ale v jádru čistými lidmi žít, neboť oni jsou tou pravou solí země.

Americký spisovatel John Ernest Steinbeck se narodil roku 1902 v kalifornském městě Salinas. Pocházel z poměrně chudých poměrů, nastoupil na Stanfordovu univerzitu, ale studium historie a anglické literatury nedokončil a vrátil se k práci na velkostatku. Jeho touha stát se spisovatelem ho však táhla jinam, a tak odešel roku 1925 jako reportér do New Yorku, ale po čase novinařiny zanechal. Střídal různá zaměstnání a své zkušenosti pak využíval ve svých románech, (které je třeba chápat jako reakci na krizi, autor v nich nehledá řešení a omezuje se jen na popis bídy). Steinbeck byl již za svého života velmi úspěšným a uznávaným spisovatelem - v roce 1940 získal Pulitzerovu cenu za román Hrozny hněvu a roku 1962 dokonce Nobelovu cenu za literaturu.
Za nejvýznamnější mezi mnoha Steinbeckovými díly lze považovat romány Pláň Tortilla (1935), Hrozny hněvu (1939), Na plechárně(1945) nebo Na východ od ráje (1952), novely O myších a lidech (1937) a Ryzáček (1949), povídky Nebeské pastviny (1932) a cestopis Toulky s Charleym (1962). Více než 15 Steinbeckových děl (mimo jiné i Na východ od ráje a Na plechárně) bylo velmi úspěšně zfilmováno. John Steibeck zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:

Ministerstvo kultury ČR
Statutární město Brno
Adresa

LiStOVáNí s.r.o.
Fibichova 154, 43902 Cítoliby
Nahoru
Nahoru