Tabook

 |  Aktuality
Malí kvalitní nakladatelé od nás i ze zahraničí se sjedou 5. a 6. října do Tábora na festival Tabook

Tábor, 18. září - Přes 35 domácích a 7 zahraničních malých nakladatelství se představí 5. a 6. října v Táboře na prvním ročníku mezinárodního knižního festivalu Tabook.

„V České republice zatím podobně zaměřená akce neexistuje. Chceme dát malým kvalitním nakladatelům možnost poprvé se souhrnně představit před čtenáři, potkat se nejen s českými, ale i zahraničními kolegy a autory, a vzájemně se tak inspirovat," vysvětluje Tereza Horváthová, šéfredaktorka pořádajícího nakladatelství Baobab.
Ze zahraničí přivezou svoji produkci nakladatelé z Francie (Thierry Magnier Éditions, Albin Michel), Polska (Dwie Siostry), Maďarska (Csodaceruza) a Slovenska (Asil). Letošním prvním ročníkem se budou vinout tři základní témata: Fenomén malý nakladatel ve střední Evropě, Kvalitní literatura pro děti a mládež a Jak se píše středověk.
Centrem festivalu se stane velký stan na hlavním táborském náměstí, ve kterém si návštěvníci knihy po dva dny budou moci nejen prohlédnout, ale i koupit.
Festival doplní bohatý doprovodný program: veřejné debaty, výstavy (ATAK/Blexbolex, Miroslav Šašek, VŠUP, Daniela Olejníková, Tomáš Klepoch, současná polská ilustrace), čtení i kulaté stoly, kterých se účastní přední čeští i zahraniční odborníci z řad nakladatelů, spisovatelů, výtvarníků, historiků a knihovníků. Ohlášeni jsou například Iva Procházková, Jáchym Topol, Martin Ryšavý, Sylva Fischerová, Jiří Peňás, Markéta Pilátová a další. „Tabook má být především setkáním čtenářů, autorů, nakladatelů i profesionálů," uvádí Tereza Horváthová.
Kromě hlavního stanu festival využije spřízněné prostory: muzeum, kavárny, galerie, knihkupectví, zahrádky, náměstí a přirozeně tak propojí veřejný a soukromý sektor. „Chceme, aby akce byla skutečným kulturním oživením, dotekem, který zasáhne město spíš zevnitř než zvenku," doplňuje Tereza Horváthová.
Jedním z letošních témat je i literatura pro děti, které v programu festivalu najdou pro ně určená autorská čtení, divadla a výtvarné dílny pod vedením renomovaných autorů.
Kromě českých nakladatelů festival hostí i zajímavé zahraniční hosty, kteří se budou aktivně účastnit programu jako autoři výstav, aktéři debat nebo prezentací práce svých nakladatelství. „Jejich vzájemné setkání s českými nakladateli by se mohlo stát odrazovým můstkem ke společným projektům. Cílem těchto setkání je také zlepšení informovanosti profesionálů knižního života v Čechách, možnost setkání se zahraničními zkušenostmi, propojení českých a zahraničních nakladatelů," uzavírá Tereza Horváthová.

tabook2 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:

Ministerstvo kultury ČR
Statutární město Brno
Adresa

LiStOVáNí s.r.o.
Fibichova 154, 43902 Cítoliby
Nahoru
Nahoru