LiStOVáNí na Gajdošce

 |  Reference

V úterý k nám do školy přijelo divadlo. A ne jen tak ledajaké. Herec Lukáš Hejlík se svými kolegy před pár lety rozběhl projekt LiStOVáNí na podporu čtenářství. Vyberou zajímavou knížku a spolu s diváky ji „prolistují". Vybrané pasáže z knížky zdramatizují, a tak pomocí divadla divákům předvedou, že knížku stojí zato přečíst.

Hrají i podle knížek pro dospělé, ale pro nás na Gajdošce připravili představení založená na knížkách pro děti.

Nejmenší žáčci naší školy viděli představení Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti podle knížky Petra Morkese. Seděli v tělocvičně na zemi a napjatě čekali, jak pátrání pejska detektiva po ztraceném slonovi dopadne. Čtvrťáci, páťáci a šesťáci byli první, kdo viděli hru podle knížky Pachatelé dobrých skutků od Miloše Kratochvíla, u nás totiž proběhla republiková premiéra. Představení se jim moc líbilo, bylo totiž o klucích v jejich věku. Dva rošťáci se snažili vybruslit z průšvihů ve škole a navíc si nutně potřebovali naklonit tu správnou spolužačku. Mimo jiné přišli i na to, že každá správná láska má začít úrazem! A naši nejstarší žáci se vtipnou formou poučili o fyzikálních zákonech, herci totiž hráli podle knížky od Markéty Baňkové Straka v říši entropie. Co udělá s liščím kožichem ebonitová tyč, proč hrochovi stačí nafukovací partnerka nebo jak se stane, že má straka v hnízdě neustále nepořádek, na to si nepochybně vzpomenou nejen v hodinách fyziky.

Všechna představení sehráli jen dva herci, Věra Hollá a Pavel Oubram, ale zvládli bravurně všechny role. Lukáš Hejlík představení tentokrát jen moderoval. Všichni tři byli milí, děti k nim chodily pro společné fotografie i pro autogramy. Hercům přišly sympatické naše děti (což také jsou), pochutnali si na obědě v naší jídelně a rozjeli se na další představení na druhém konci republiky.

Věříme, že naši žáci otevřou a přečtou aspoň jednu z knížek, podle kterých se hrálo. To je totiž naším záměrem – aby se děti těšily z knížek a aby těch nejkvalitnějších přečetly co nejvíc!

Mgr. Jana Hrubá, učitelka

Sledujte nás na sociálních sítích:

Adresa

LiStOVáNí s.r.o.
Fibichova 154, 43902 Cítoliby
Nahoru
Nahoru