Skip to main content

Listování podruhé

 |  Reference

V říjnu jsme se již podruhé v naší základní škole zapojili do projektu Listování. Tentokrát jsme přivítali osobně zakladatele a jednoho z hlavních organizátorů Listování – herce Lukáš Hejlíka a jeho kolegu Alana Novotného.

Připomínám, že Listování je druh scénického čtení – divadelní představení s knihou v ruce. Jeho cílem je přiblížit posluchačům zajímavé knihy, a hlavně u dětí a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání.

Tentokrát si herci připravili dva pořady: pro mladší děti četli z knihy Kvak a Žbluňk jsou kamarádi autora Arnolda Lobela, pro starší pak Můj příběh: 9:58, což je autobiografická kniha Usaina Bolta.

Kvak a Žbluňk je milé vyprávění o zeleném žabáku Kvakovi a hnědém ropušáku Žbluňkovi - jeden bez druhého neudělá krok. I jejich přátelství však někdy zastíní mráček. To když je Kvak až příliš podnikavý a vymýšlí si výlety, které pohodlného Žbluňka stojí velké přemáhání. Přesto se na sebe dlouho nezlobí a hned se pouštějí do dalších společných dobrodružství. Herci dokázali malé diváky skvěle zaujmout, podařilo se vtáhnout je do děje, na závěr všechny děti spolu s oběma „žabáky" cvičily a zpívaly.

Můj příběh – kniha vypráví o nejrychlejším sprinterovi všech dob, Usainu Boltovi - nejrychlejším člověku na světě. "Tohle mě vážně nikdy neomrzí poslouchat," libuje si trojnásobný olympijský vítěz v úvodu jedné z nejlepších sportovních knih, jaká v poslední době vyšla. Dobře ilustruje, proč je jamajský šampion jedním z nejsympatičtějších lidí mezi světovou sportovní špičkou. Málokomu se podařilo v knižní podobě zachytit duši a přemýšlení špičkového sportovce tak důkladně a podrobně. Přestože žáci druhého stupně se již neprojevují tak spontánně jako děti mladší, věřím, že i je ukázky z knihy o této zajímavé osobnosti potěšily, pobavily a poučily.

Autor: PhDr. Ilona Tranžíková