Skip to main content

Na slovíčko s Lenkou Janíkovou

 |  Rozhovory

Lenka Janíková se narodila v Olomouci, ale již od raného dětství žije v Brně. Po absolvování klasického gymnázia vystudovala obor muzikálového herectví na Janáčkově akademii múzických umění a od roku 2004 je členkou Městského divadla Brno.

Ještě během studií hostovala v inscenacích Martina Čičváka v Mahenově činohře a v divadle Polárka, dále pak v DiVo4 režiséra Pavla Baďury a později také v Divadle u Stolu. Po JAMU byla krátce členkou tanečního divadla Davida Strnada MAXIMVS a od roku 2006 se podílí na projektech LiStOVáNí. V Městském divadle účinkuje jak v muzikálech – např. Zlotra (Zahrada divů), Kalypsó (Odysseia), Fantina (Bídníci), Irena Molloyová (Hello Dolly!) nebo paní Corry (Mary Poppins), tak v činoherních představeních – např. Irena (Novomanželské apartmá), Lucietta (Poprask na Laguně), Nataša (Tři sestry), Rachel (Dokonalá svatba) či Marta Nováková (Škola základ života). Příležitostně také dabuje a pravidelně uvádí koncerty pěveckého sboru Kampanela. Je svobodná a žije v Brně.

Za jakým účelem projekt Listování vznikl? Myslíte si, že tento účel plní?

Tak to je otázka pro Lukáše, Pavla a Věrku, ale myslím, že nikdo z nich na začátku netušil, jak účelným se tento projekt stane!

Jaký přínos pro vás osobně Listování má?

Pro mě je přínosné v mnoha ohledech, především pak v tom, že můžu dělat něco, co mě baví :-D

Co je pro vás těžší – dramatizovat knihu, hrát ve filmu, či na divadle?

To taky asi nejlépe posoudí Lukáš, ale tipuju, že jak kdy, jak kde, jak s kým a za jakých okolností....

Kolik času zabere příprava na jedno Listování a jak vůbec taková příprava vypadá?

To je hodně individuální, každý na to jdeme trochu jinak, ale v tom je právě potom ta pestrost našich představení...každý má svůj tajný recept...doufám, že ho tady někteří nevyzradí!

Vzpomenete si na nějaký trapas na jevišti?

Trapas...no, někdy se nám přihodí, že se hraním sami tak bavíme, že to přeroste v nezadržitelný smích, který se někdy ani nedá zastavit – což má většinou na svědomí náš nápaditý kolega Alan, ale na druhou stranu si tak zdravě prodlužujeme život!

Navštěvujete mnoho měst, kde je podle vás nejlepší publikum? Jak se vám z tohoto pohledu jeví Brno?

V Brně je jedno z nejlepších, což naši brněnskou listovací sekci dost těší, ale ani jinde si nemůžeme na nepřízeň publika stěžovat, vždyť jinak by přece tento projekt nemohl tak dlouho fungovat!

Jistě jste se setkal/a s některým z autorů dramatizovaných knih. Která z těchto osobností vám zůstala v paměti a proč?

Věřím, že tam zůstaly všechny, protože každá z nich byla něčím výjimečná – jinak bychom přece jejich knihy neuváděli :-D