Petr Morkes

 |  Rozhovory

Petr Morkes, duchovní otec legendárního psího detektiva, Komisaře Vrťapky, který ožije v LiStOVáNí a v březnu a dubnu se rozjede po vlastech českých. Budeme doufat, že i do Vašeho města či knihovny. Přečtěte si odpovědi na dotázky pro Petra Morkese a nalaďte se na blížícího se Vrťapku! Coming very soon!

Jak se narodil Komisař Vrťapka a jak dlouho už řádí?

Komisař Vrťapka se narodil v roce 2003 v Mateřídoušce, ale ne v té květině, nýbrž v dětském časopise. Už osmým rokem tedy dává všem padouchům, lapkům a zloduchům na frak, a jak se můžete přesvědčit z časopisů i knížek, rozhodně nezahálí.

Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti je první ucelená kniha? Jak vznikl tento nápad? Bolely Vás snad zuby?

Ano, je to tak. Prokletí zubu moudrosti je první kniha s komisařem Vrťapkou, která je celá věnovaná jednomu velkému a záhadnému případu. Ale nejen to! Protože zde komisaře provázíme po stopách rafinovaného zločince od začátku až do konce, dozvíme se i spoustu podrobností a utajených skutečností ze života samotného Vrťapky, jeho bratrance Čendy nebo třeba nové komisařovi pomocnice Hermíny. A jak vzniklo prokletí zubu moudrosti? O tom už se musíte dočíst v samotné knížce, protože já jsem komisařovi přísahal mlčenlivost, dokud celý případ nevyřeší. Ale jedno vím jistě - když vás někdy náhodou rozbolí zub tak, jako mě nebo Čendu, není radno si s tím zahrávat!

Připravujete další Vrťapkovu knihu? Máte nakročeno na detektivní ságu?

Z komisaře Vrťapky se stal, doslova přes noc, věhlasný detektiv, o kterém se píše v novinách po celém světě. Proto ani my tady v Čechách nesmíme zůstat pozadu a musíme pilně zapisovat, dokumentovat a nakreslit vše, co Vrťapka vypátrá a vyšetří. No a protože těch zapeklitých případů, které bystrý komisař vyřešil je opravdu mnoho, připravujeme třetí díl Vrťapkových sebraných spisů, který vyjde letos na podzim. Brzy se také můžeme těšit i na nový velký případ, kterému bude věnována další samostatná knížka.

Co Vás osobně nejvíce baví kreslit?

Možná Vás to překvapí, ale nejraději a také nejčastěji kreslím právě Vrťapku!

Máte ve Vaší profesi nějaký nesplněný sen?

Já mám ještě mnoho nesplněných snů, ale žádný z nich není tak veliký, jako jeden nesplněný sen komisaře Vrťapky. Mám vám jej prozradit? No tak dobrá, protože mi to náš slavný detektiv výslovně nezakázal, svěřím vám to - komisař Vrťapka by si rád jednou zahrál ve filmu a protože má rád pohádky, tak nejraději ve Večerníčku.

Těšíte se na LiStOVáNí s komisařem Vrťapkou? Slyšel jste už o něm?

Těším se moc! A LiStOVáNí samozřejmě velice dobře znám a jsem moc rád, že teď budeme listovat právě Vrťapkou.

www.vrtapka.cz

www.petrmorkes.com

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:

Ministerstvo kultury ČR
Statutární město Brno
Adresa

LiStOVáNí s.r.o.
Fibichova 154, 43902 Cítoliby
Nahoru
Nahoru