Co je LiStOVáNí?

holka

Divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který velice poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit a obzvláště u žáků a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání. Snaží se být pomocníkem pedagogů a rodičů v motivaci dětí ke čtení knížek. Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.

Jak se k nám dostanete?

Přijedeme my za Vámi! Na základě objednávky přijedeme k Vám – do Vašeho města, na Vámi zvolené místo. Vystupujeme v kulturních domech, knihovnách, aulách, jídelnách a tělocvičnách školních zařízení.

Jak dlouho trvá představení?

Délka představení se pohybuje mezi ověřenými 35 až 60 minutami, podle věkové skupiny. Velmi často máme s sebou představované knihy podepsané autory, které si škola (či přímo žák) může zakoupit a na knize dále pracovat. Máme spoustu skvělých ohlasů z knihoven, kdy se dozvídáme, že je na námi představenou knihu ve školní knihovně i půlroční rezervace, ohlasy ze škol, kde se žáci se svými kantory pokusili o takové „své LiStOVáNí“.

Jaká je výše vstupného?

Vstupné na představení pro děti mateřských a základních škol, víceletá gymnázia a střední školy je na žáka 60,- Kč. Cena za jedno představení se dá také domluvit smluvně, podle druhu kulturního nebo školského zařízení a počtu představení na daném místě.

Jaký má vztah herec, režisér a manažer celého projektu Lukáš Hejlík (známý z několika českých televizních seriálů jako Ošklivka Katka, Terapie nebo Ordinace v růžové zahradě), který se o LiStOVáNí stará s láskou starostlivého rodiče?

Je to moje dítě, které si šlechtím a kterého si vážím!

Co náš projekt často nabízí navíc?

LiStOVáNí za roky své existence uvedlo v život více než 100 knih a často se těchto představení zúčastnili samotní autoři knih. Jedním z mnoha je i známý americký spisovatel Robert Fulghum, který s námi uvedl už dvě své knihy a komentuje to slovy: „Účastnil jsem se dvou produkcí z dílny LiStOVáNí, založených na mých knihách, a považuji jejich práci za nápaditou a inspirující. Jejich adaptace s citlivou přesností vystihují atmosféru mých děl a jejich herecké výkony jsou prvotřídní. Doufám, že se s nimi budu moci opět podílet na dalším projektu… a ne jednou. Vlastně už jeden vymýšlím. Jednoduše, jsou úžasní.“

S českým autorem, známým ekonomem Tomášem Sedláčkem a jeho Ekonomií dobra a zla, jsme se zase z Čech do světa doslali my. Tomáš podotýká: „Spolupráce s LiStOVáNím pro mne byla jednou z nejzajímavějších zkušeností. To, jakým způsobem dokáže LiStOVáNí oslovit diváky po celé České republice a jak kvalitně je má kniha Ekonomie dobra a zla zinscenována, mne velice příjemně překvapilo. Rovněž všichni hosté, které jsem na LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla zval, mi dávali jen samé pozitivní ohlasy, stejně jako média. Představení nejen srozumitelným způsobem přiblížilo knihu divákovi, ale i poskytlo prostor pro debatu. Je vidět, že se jim v tomto žánru, kterého jsou průkopníkem, vysloveně daří. Je mi ctí s LiStOVáNím spolupracovat.“

A jak vidí náš projekt učitelé?

„Pro vzbuzení zájmu učit se číst, je důležité děti motivovat a zapálit chuť po poznávání. Tento projekt tuto podmínku rozhodně splňuje, LiStOVáNí je tou správnou zápalkou.“

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:
   
Ministerstva kultury ČR Statutárního města Brna