Skip to main content
Lichožrouti
 • Pavel Šrut

Lichožrouti

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka.
Účinkují
 • Název knihy:
  Lichožrouti
 • Autor knihy:
  Pavel Šrut
 • Ilustrace:
  Galina Miklínová
 • Nakladatelství:
  Paseka
 • Premiéra Listování:
  březen 2010
 • Délka představení:
  do 45 minut

Příběh

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Jejich tajemný svět zrcadlí napínavý a vtipný příběh jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka. A tento příběh potěší, jak je v projektu LiStOVáNí zvykem, všechny generace, protože přiznejme si - komu doma nechybí vždycky jedna ponožka?! Lichožrouti se stali v ocenění Magnesie Litery Dětskou knihou desetiletí!

Pavel Šrut

(*1940, Praha) český básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a písňových textů. V letech 1962 - 1967 studoval anglistiku a hispanistiku na Filosofické fakultě UK. Byl redaktorem nakladatelstvíl Naše vojsko (1968 - 1971); v letech 1971 - 1997 byl ve svobodném povolání. Posléze působil v rozhlasové stanici Vltava. Jeho první báseň vyšla roku 1960 v časopise Kulturní tvorba. Dále publikoval například v Hostu do domu, Literárních novinách, Plameni, Sešitech pro mladou literaturu a Tváři. I Šrutova tvorba vycházela během normalizace pouze v samizdatu. Jeho texty zhudebnili Petr Skoumal, 5P, Framus Five, CK Vocal, a Etc. Psal verše do časopisů Čtyřlístek, Sluníčko a Mateřídouška a do leporel. Dvakrát byl zapsán na Čestnou listinu IBBY: roku 1992 za knihu Kočičí král (Na motivy anglických, irských, skotských a velšských pohádek) a znovu roku 2006 za knihu Verunka a kokosový dědek. Některé texty pro děti publikoval i pod pseudonymem Petr Karmín. Obdržel i ocenění v soutěži dětských knih Zlatá stuha v letech 2004 a 2005 a čtyři nominace na Magnesii Literu (2004, 2005, 2007, 2009). Poslední nominaci za knihu Lichožrouti proměnil.

Galina Miklínová

(*1970) Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uh.Hradišti, obor užitá grafika a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky. Na svém kontě má již autorství několika animovaných filmů: Bajky ze zahrady, Hra, Nešťastné narozeniny Péti Fotky a Byla 3x jedna princezna. Je také autorkou původního kresleného seriálu ČT pro děti O Kanafáskovi. Galina Miklínová je také úspěšnou ilustrátorkou knih. Nejčastěji spolupracuje se spisovatelem a básníkem Pavlem Šrutem. Z jejich společné dílny vyšly například knihy: Lichožrouti, Pan Kdybych hledá kamaráda či Příšerky a příšeři. Galina Miklínová ilustrovala také Knihy Harry Potter I - IV. V současné době pracuje na pokračování autorského seriálu O Kanafáskovi , na celovečerním animovaném filmu Lichožrouti a na druhém dílu knihy Lichožrouti a Tajemství africké ponožky.

Chtěli byste toto představení zhlédnout
ve vaší škole?