Skip to main content

Rozhovor s Jannecem Levim

 |  Rozhovory

Jannec Levi vydal v roce 2008 první příběh pětidílné série pro děti Dobrodružství strýčka Ludvíka v honduraské divočině (česky Práh 2012). O dva roky později za ni získal Cenu knihovníků a do konce loňského roku se v Izraeli stala jednou z nejoblíbenějších dětských knížek – všech pěti dílů se prodalo skoro 150 tisíc výtisků.

Co děti k jeho knížkám přitahuje? Levi si vymýšlí, jako když dýchá, stejně přirozeně jako děti.

Kdo vlastně je ten strýček Ludvík?

Strýček Ludvík byl strýc mého otce. Tohle bylo jeho jméno, měl více či méně čtyři vlasy na hlavě, velké břicho a brýle - přesně jako strýček Ludvík v knihách. Své vlasy si skutečně barvil a hlavně vyprávěl ty neuvěřitelné příběhy. Byl lékárník, který snad nikdy nevymyslel žádný lék. Proslul spíš svou vlastní domácí barvou na vlasy. Jako spisovatel vždy míchám realitu s fantazií a strýček Ludvík tedy skutečně existuje.

jannec-levi-2A vy sám jste existoval jako Cyril, tedy hrdina, který v knize poslouchá každou středu od strýčka Ludvíka další neskutečný příběh? Když jste byl dítě, vyprávěli vám rodiče příběhy?

Vyrůstal jsem v rodině vypravěčů. Můj otec mi vyprávěl příběhy, mé tety a strýcové to dělali taky. To byly mraky neuvěřitelných příběhů. Všichni také přísahali, že jsou pravdivé, jak jen můžou být. Takže vlastně všechny dny v týdnu mého dětství byly vyplněny fascinujícími příběhy. Můj otec mně i mým bratrům předčítal z Bible a jiných starých velkých knih. Rodiče nám často četli nahlas. A já si myslím, že když dnes píšu knihy a setkávám se se čtenáři, tak vlastně pokračuji v rodinné tradici. Snažím se předat všechny ty zázračné momenty z dětství, kdy jsem byl zahrnován příběhy.

Jak se daří knize ve světě?

Minulý měsíc knihy začaly vycházet v Japonsku a v Indii (v angličtině). Celá série byla vydána i v Jižní Koreji a příští rok se připravuje vydání v Číně. Pro mě je to docela dobrodružství, vidět jak děti z různých zemí a kultur můžou najít zájem v historkách strýčka Ludvíka. To poukazuje na sílu těch příběhů a jakousi společnou vnitřní duši dětí po celém světě.

Píšete nebo třeba plánujete psát i pro dospělé?

Ano, píšu pro dospělé. Vydal jsem 2 knihy a letos v dubnu budu vydávat nový román. A mimochodem, loni v únoru jsem vydal dětský román ("Mrs Rosebud is No Monster"). Je to příběh o dospívání a školních létech.

Těšíte se na turné?

Jsem nadšený! Opravdu se těším na setkání s českými dětmi, jejich rodiči a na to, jak LiStOVáNí zdramatizovalo mé příběhy. Jejich práce se mi moc líbí. A i když jsem zatím viděl jen jejich videa, navíc v češtině, je jasně vidět, jak kreativní, inspirující a vtipné jejich show jsou.

Veronika Fašinová, www.listovani.cz