LiStOVáNí pro školy
Přijedeme my za Vámi !
Na základě objednávky přijedeme k Vám – do Vašeho města, na Vámi zvolené místo. Vystupujeme v kulturních domech, knihovnách, aulách, jídelnách a tělocvičnách školních zařízení.
Svým pojetím si klademe za cíl posluchače knihou oslovit a obzvláště u žáků a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání. Snažíme se být pomocníkem pedagogů a rodičů v motivaci dětí ke čtení knížek.
Časté otázky
Jak se k nám dostanete a kde hrajeme?
Přijedeme my za Vámi! Na základě objednávky přijedeme k Vám – do Vašeho města, na Vámi zvolené místo. Vystupujeme v kulturních domech, knihovnách, aulách, jídelnách a tělocvičnách školních zařízení.
Jaká je výše vstupného?
Vstupné na představení pro děti mateřských a základních škol, víceletá gymnázia a střední školy je na žáka 70 Kč při alespoň 120 dětech na představení. Je-li žáků méně než 120, pak je cena za jedno představení smluvní, podle druhu kulturního nebo školského zařízení a počtu představení na daném místě.
Jak dlouho trvá představení?
Délka představení se pohybuje mezi ověřenými 35 až 60 minutami, podle věkové skupiny. Velmi často máme s sebou představované knihy podepsané autory, které si škola (či přímo žák) může zakoupit a na knize dále pracovat. Máme spoustu skvělých ohlasů z knihoven, kdy se dozvídáme, že je na námi představenou knihu ve školní knihovně i půlroční rezervace, ohlasy ze škol, kde se žáci se svými kantory pokusili o takové „své LiStOVáNí“.
Co náš projekt často nabízí navíc?
LiStOVáNí za roky své existence uvedlo v život více než 100 knih a často se těchto představení zúčastnili samotní autoři knih. Jedním z mnoha je i známý americký spisovatel Robert Fulghum, který s námi uvedl už dvě své knihy a komentuje to slovy: „Účastnil jsem se dvou produkcí z dílny LiStOVáNí, založených na mých knihách, a považuji jejich práci za nápaditou a inspirující. Jejich adaptace s citlivou přesností vystihují atmosféru mých děl a jejich herecké výkony jsou prvotřídní. Doufám, že se s nimi budu moci opět podílet na dalším projektu… a ne jednou. Vlastně už jeden vymýšlím. Jednoduše, jsou úžasní.“
S českým autorem, známým ekonomem Tomášem Sedláčkem a jeho Ekonomií dobra a zla, jsme se zase z Čech do světa doslali my. Tomáš podotýká: „Spolupráce s LiStOVáNím pro mne byla jednou z nejzajímavějších zkušeností. To, jakým způsobem dokáže LiStOVáNí oslovit diváky po celé České republice a jak kvalitně je má kniha Ekonomie dobra a zla zinscenována, mne velice příjemně překvapilo. Rovněž všichni hosté, které jsem na LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla zval, mi dávali jen samé pozitivní ohlasy, stejně jako média. Představení nejen srozumitelným způsobem přiblížilo knihu divákovi, ale i poskytlo prostor pro debatu. Je vidět, že se jim v tomto žánru, kterého jsou průkopníkem, vysloveně daří. Je mi ctí s LiStOVáNím spolupracovat.“
A jak vidí náš projekt učitelé?
„Pro vzbuzení zájmu učit se číst, je důležité děti motivovat a zapálit chuť po poznávání. Tento projekt tuto podmínku rozhodně splňuje, LiStOVáNí je tou správnou zápalkou.
Zvolte si repertoár
Jsme schopni odehrát za dopoledne až pět různých představení pro různé věkové skupiny. Níže následují varianty výběru představení. Ty netvoří zrovna součást doporučené či povinné literatury, naopak jsou to díla a představení, která žáky více namotivují ke čtenářství jako takovému. Dokáží jim, že čtení dneska ještě není „mrtvá věc“ či ostuda.
Co o nás říkají?
-
Na otázku "Co je to Listování"
odpovídali čtvrťáci ZŠ ŠeberovSofi: Předvádění nějaké knížky, ale ona se nečte, on ji někdo předvádí a dělá u toho vtipný věci a vtipně něco říká. Nika: Listování je, že si bereme nějakou knihu a hrajeme z ní nějaké scénky a z těch scének pak pochopíme, o čem je kniha, aniž bychom ji četli. Adam: Listování je to, že herci vypráví nějakou knihu a dělají u toho srandičky. Tery: Čtení knížky a i trochu divadlo, pouští se tam hudba a né jenom se čte, ale hejbe se u toho. Áďa: Listování je, že máš knihu a třeba předvádíš věci z tý knihy, třeba předvádíš švába, nebo jen čteš a různě listuješ v tý knize. Anička: Listování je to, že tu vybranou knížku nejen čtou, ale i předvádějí to, co se tam děje (udělají z tý knihy divadlo). -
Renata Skýpalová
Střední škola KNIH, o.p.s....a jakéže to příběhy nám LiStOVáNí předvedlo? Například tu o neznalosti zvyků jiné země, které vás mohou uvést do opravdu trapné situace. Jak z ní vybruslit? No s důvtipem přeci. Nebo o hře na předstírání, dokud vás někdo skutečně nepřelstí. Vše je podáno s notnou dávkou nadsázky a okořeněno špetkou speciálního humoru, který je Fulghumovi vlastní. Doporučuji všem, kteří si rádi vyslechnou, co vše se může stát možná i vám. -
Daniela Sekaninová
ZŠ Dr. Horáka, Prostějov...vytáhli jsme šesťáky na jedno z představení. Do sokolovny v Kožušanech se banda padesáti třináctiletých školáků dostavila ve čtvrtek 4. dubna ne příliš uspořádaně a s nejasnou představou, co je vlastně čeká. Pár vteřin po začátku však už byli vtaženi do příběhu pařížského studenta Bena, který žije sám s matkou a řeší své problémy s nadváhou a s láskou ke spolužačce Claire . Díky hercům a jejich vtipnému podání se kluci a holky vlastně „bezbolestně" prokousali celou knížkou a prošli si s Benem jeho trápení s kily, dietou, odmítnutím, ale v závěru i euforii prvního opravdového líbání s vysněnou dívkou. -
Jitka Rauchová
Českobudějovický deníkLiStOVáNí prostě nebere knížky jako majetek salónních intelektuálů, ale jako samozřejmost a zdroj potěšení pro každého. A nikdo se za to nemusí stydět, ani krasavec ze seriálu nebo soutěžící z X-factoru. Číst se prostě může ledascos a dramatizovat? Úplně všechno – telefonní seznam nevyjímaje. Tak tomuhle se říká správně pojatá popularizace knih ve společnosti, přátelé. Živijó!