Skip to main content

Tomáš Sedláček

 |  Rozhovory

Vznik každého LiStOVáNí provází řada otázek. Nejvíc nás však zajímá, jak budou reagovat naši diváci, jak se jim bude LiStOVáNí líbit. U knihy Ekonomie dobra a zla autora Tomáše Sedláčka otázka o to palčivější, oč vzdálenější je téma ekonomie beletrii.

Co na tom, že je to bestseller, dokud nestojíte tváří tvář divákům, nevíte, zda to bude "fungovat". Jenomže - ono to funguje! A padestátou (!) reprízu LiStOVáNí knihou Ekonomie dobra a zla máme tu čest uvádět na Nové scéně Národního divadla v Praze. Přijďte se podívat 20. listopadu v 17,00 hodin a 16. prosince ve 20,00 hodin. Jako malý závdavek přinášíme rozhovor s autorem knihy - Tomášem Sedláčkem.

Tomáši, LiStOVáNí Vaší knihou Ekonomie dobra a zla (EDAZ) má za sebou téměř 50 repríz a nyní je uvádíte (právě v jubilejní 50. repríze) na Nové scéně Národního divadla v Praze - to je meta mnoha divadelníků. Jak to vnímáte a cítíte se více ekonomem nebo hercem?

Mám z toho pochopitelně velikou radost! Ta kniha byla takovou sondou do málo probádaných vod mezioborového hájemství. Někde mezi ekonomií,filozofií, antropologií, sociologií, psychologií, teologií a tak dále. Každý tento obor je zajímavý, ale ještě více zábavy je v těch meziprostorech, tam jsou úplně nové světy. Svět divadla mě lákal odmalička a zpracovánímdo LiStOVáNí kniha dostala nový, umělecký a divadelní rozměr. Jsem rád za to další komunikační prostředí. Jsem moc rád, že se představení divákům líbí, původně jsme to měli hrát jen šestkrát, ale byl o to veliký zájem. I mne mile překvapilo, jak kluci (Hejlík a Novotný) knihu pěkně zinscenovali -shrnout to takhle pěkně do hodiny je úžasná práce. A ještě je to vtipný, smekám!

Na turné s EDAZ se setkáváte s různorodým publikem - hrajete pro své kolegy, pro studenty, pro kohokoliv, kdo si koupí lístek. Jak na Vás publikum působí? A je poznat, pro koho zrovna hrajete?

Na publiku pochopitelně hrozně záleží, v tom je to podobné jako s přednášením. Po většině představení děláme i debaty, aby byl možný dialog ato jsou chvíle, na které se také pokaždé těším. Publikum je úplně jiné, než na seminářích, v akademii či v rádiu - jsme v divadle, vše je uvolněnější,kreativnější a takové intimnější. Takže chvíli debatuji s profesorem ekonomie, pak s mladými umělci, jak představení tak i debata jsou pokaždéjiné - a to nejen tématy, ale i atmosférou.

Myslím, že se chystá překlad EDAZ - do jakého jazyka, ve které zemi vyjde a vyrazíte tam také s LiStOVáNím?

Ano, ten anglický už je hotový, kniha vyjde v New Yorku v březnu, potom má být propagována v létě v Anglii. Zájem projevila i jiná nakladatelství,ale to je ještě příliš brzy na to, abychom věděli, co z toho dopadne a co ne. Podobně je to s LiStOVáNÍm v evropských městech - zatím jednáme s českýmicentry v několika zemích, ale musíme počkat na to, až kniha vyjde anglicky. Celá hra se pak také předělá do angličtiny, zatím projevilo předběžný zájemasi šest metropolitních měst.

A poslední otázka - ze svého oboru, ekonomie, jste načerpal inspiraci pro knihu EDAZ. Jak se Vám tato kniha, LiStOVáNí a divadlo promítly do ekonomie?

Tak to je vynikající otázka! Samotného mne překvapilo, jak moc došlo k jakémusi "zpětnému režimu". Teď mnohem lépe rozumím, čemu z knihy lidérozumí, co v nich rezonuje a co ne. To divadlo, to je opravdu magická věc, to se prostě nedá nafingovat ničím jiným. Vlastně mne to šíleně dobíjí.