Skip to main content

Jak se ve škole učí mimozemšťan?

 |  Reference

Znáte to, konec školního roku – huráááá, poslední červnový den, předání vysvědčení a pak prázdniny. Jenže, co když na vysvědčení není přehlídka samých jedniček, ale vloudí se i nějaká horší známka – třeba i víc a rodiče pro to nemají pochopení.

Tadeáš – hlavní hrdina knihy Prázdniny blbce č. 13 měl na vysvědčení tři trojky a jeho rodiče nejsou příliš nadšení, spíše naopak. Jenže, on Tadeáš, za to zkrátka nemůže, cítí se jako blbec, který nemá vlohy pro učení. Cestou za prázdninovým dobrodružstvím se snaží Tady odhalit důvody tohoto nedostatku – třeba jestli není mimozemšťan, pro kterého je pozemská vyučovaná látka příliš složitá ...
Tadeáše čekají prázdniny u svérázného strýčka Oldy, při kterých zažije mnoho dobrodružství. Mladý chlapec se seznámí s novými kamarády – sympatickou Klárkou a jejím bráškou – jedničkářem, naučí se lézt na stromy, poznávat sílu stromů a také se naučí čarovat s lentilkami.
Prázdninový pobyt u strýčka i představení Listování velmi rychle uteče – cca 45 minut, za tu dobu si hlavní hrdina uvědomí, že je vlastně pozemšťan, který sice nemá samé jedničky, ale je vlastně šťastný a že žádné jedničky člověku nezaručí prima dětství.
Rodinné představení projektu Listování má široký záběr, ve hře si každý, bez ohledu na věk, najde své. Je to pohodová podívaná, u které se střídá v mnoha pasážích smích dětí a rodičů.
Herecká dvojice Pavel Oubram (Tadeáš) a Tomáš Drápela (Klárka, jedničkář, strýček, maminka, tatínek ...) se dokáže na podiu měnit mrknutím oka na malé chlapce (i dívku), kteří věrně gesty příslušnými danému věku, umožní rodičům cestu v čase do doby, kdy sami jako malí trávili své prázdniny a lumpačili. Stejně tak oba protagonisté zaujmou svým hraním i děti, pro které se stanou hrdiny vrstevníky – byť přerostlými (pozn. není však divu v době, kdy voda obsahuje hormony a ovoce a zelenina je samá chemie).
Po shlédnutí představení, si dokážu naprosto živě představit Pavla Oubrama v hračkářství nejmenované firmy, jak shání gumu do praku a Tomáše Drápelu, který se dívčím hlasem dožaduje žlutých lentilek u vchodu nejmenované čokoládovny.
Příběh je tradičně vhodně doplněn hudebním doprovodem, který je hravý a melodický a stejně tak i jednoduchou, důležitou avšak neskladnou kulisou – mobilním „stromem".
Velmi příjemná byla i účast autora knihy Miloše Kratochvíla, který divákům – malým i velkým – trpělivě odpovídal na dotazy a přiblížil jim své autorské plány do budoucna.
Přestože jsem nebyl věkově cílový čtenář knihy – po tomto příjemném představení jsem se šel projít do parku, vnímal jsem sílu jednotlivých stromů a nechával příjemně doznít pohodový kulturní zážitek.

autor Přemek Doležal blok.ssknih.cz