Skip to main content

Rozhovor s Milošem Gregorem

 |  Rozhovory

Miloš Gregor (31 let) působí na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Odborně se věnuje volebním kampaním, politické komunikaci a analýze propagandy.

Spolu s Petrou Vejvodovou provedli analýzu manipulativních technik užívaných vybranými tzv. alternativními servery, pomohli vzniknout studentskému spolku Zvol si info a jsou autory Nejlepší knihy o fake news, dezinformacích a manipulacích.

Jak přišel nápad na knihu?

S tím popravdě přišlo nakladatelství, které nás oslovilo. Naši studenti se Zvol si info jezdí už více než rok po středních školách, kde o fake news přednáší a středoškoláky upozorňují na jejich nebezpečí. A někdo z nakladatelství si toho očividně všiml a zaujalo ho to jako téma pro knihu.

Jak vzniklo Zvol si info a proč?

Původně se jednalo o kurz na naší katedře politologie, na Masarykově univerzitě. Spolu s Petrou jsme jej vypsali a studenti měli za úkol vymyslet projekt, kterým by s fake news, hoaxy a dezinformacemi bojovali. A tak vzniklo Zvol si info. Původní ambicí bylo udělat pár přednášek, zkusit si to a jít dál. V létě 2016 nikoho z nás nenapadlo, že tu dnes bude živý projekt, o který je takový zájem, že nestíhá na všechny školy jezdit.

Jak špatně jsou na tom Češi s ověřováním informací?

Záleží, s kým to porovnáváme. Většina národů je na tom podobně. Rádi věříme tomu, co potvrzuje naše vidění světa. Naopak neslyšíme moc rádi, když nám někdo argumentuje, že – když si pomůžu klasickou hláškou z Lynchova Twin Peaks – sovy nejsou tím, čím se zdají být. Například ale skandinávské nebo pobaltské země jsou na tom mnohem lépe. Díky historii a blízkosti Ruska si zvykly, že než něčemu uvěří, je třeba si danou informaci ověřit.

Jaký je váš vztah k Listování?

Miluju ho! Poprvé mě na něj vzal spolužák z vysoké někdy před devíti nebo desíti lety. Moc se mi nechtělo – proč bych taky měl chodit na čtení z knihy? Mohu si ji přeci přečíst sám. První představení se konala v malé, podkrovní kavárně. Vstupné stálo tuším 20 nebo 30 korun, seděli jsme na zemi na turka. A bylo to úžasné! Nikdy předtím bych nevěřil, jak kreativně se dá kniha ztvárnit. Od té doby chodím v Brně pravidelně, některá představení jsem už viděl vícekrát. Hádám, že celkem jsem už viděl asi 60 představení.

A těšíte se s herci na turné?

Listování je pro mě srdcovka, proto si nenechám ujít ani jednu zastávku turné, na které mohu být. Přednáším na univerzitě, takže mám i pracovní povinnosti, kvůli kterým nemohu absolvovat všechna vystoupení, ale už dopředu jsem si zařídil, abych na většině z nich mohl herce doprovodit a užít si jejich ztvárnění naší knihy.

Pro LiStOVáNí.cz s autorem rozmlouval Lukáš Hejlík