Skip to main content
Co je to LiStOVáNí?

Cyklus scénických čtení aneb knížky na jevišti.

Projekt LiStOVáNí představuje každý měsíc zajímavé a aktuální knihy. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo specifická kniha jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první - knize. Nejde o nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem. Za šíření čtení a čtenářství mělo ve svém čase LiStOVáNí záštitu Ministerstva školství.
Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.
Historie

LiStOVáNí je tu s vámi od roku 2003.

LiStOVáNí má své počátky v Českých Budějovicích, kde v roce 2003 proběhlo v místním knihkupectví jeho první představení. Následovala inscenace v Havlíčkově Brodě, krátce na to se konalo několik představení v Praze v kavárně Obratník a v Brně na Skleněné louce. Ta projekt dále trvale hostila až do roku 2007, kdy byl pro narůstající počet diváků přesunut do prostorově lépe vyhovujícího Hadivadla. Dnes projekt pravidelně působí hned na mnoha stálých scénách, jmenovitě například v Brně (Hadivadlo, Reduta), Praze (Divadlo Minor), Českých Budějovicích (Jihočeské divadlo), Olomouci, Prostějově, Trutnově a Slaném. Kromě toho se také konají četná vystoupení v menších divadlech, ve veřejných knihovnách a na základních a středních školách. Ročně soubor odehraje až 700 představení asi v 80 českých a slovenských městech.
založeno v roce

2003

představení ročně

700+

zpracováno knih

100+

Osvěta

Velmi záslužné jsou představení po knihovnách a školách.

Velmi záslužné jsou představení po knihovnách a školách. Za šíření čtení a čtenářství mělo ve svém čase LiStOVáNí záštitu Ministerstva školství.
Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit a obzvláště u žáků a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání. Snaží se být pomocníkem pedagogů a rodičů v motivaci dětí ke čtení knížek. Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.
 • Dan Brown

 • Stephen Clarke

 • Robert Fulghum

 • C. D. Payne

 • Mariusz Szczygiel

 • Sarah Waters

 • Mikaël Ollivier

 • Tomáš Sedláček

 • Markéta Baňková

 • Miloš Urban

 • Jiří Hájíček

Autoři

LiStOVáNí často doprovází samotní autoři

LiStOVáNí uvedlo do 2011 celkem 68 titulů, velmi často ho doprovázeli samotní autoři, jako Robert Fulghum, Mariusz Szczygiel, Sarah Watersová, Mikaël Ollivier, z českých pak Tomáš Sedláček, Markéta Baňková, Miloš Urban, Emil Hakl, Jiří Hájíček, Jan Cempírek, Petra Dvořáková, Alena Ježková, Petra Braunová, ad.